Bratislava 2.septembra (TASR) - Približne 900 študentov sa v súčasnosti vzdeláva v bilingválnych slovensko-španielskych sekciách gymnázií na Slovensku a okolo 500 ďalších študuje španielčinu ako cudzí jazyk. Dnes začína pôsobiť už šiesta slovensko-španielska bilingválna sekcia v SR, zriadili ju v Banskej Bystrici na Gymnáziu na Mládežníckej ulici. V triede s 30 žiakmi bude zatiaľ pôsobiť jeden španielsky lektor.
Ako prvá po roku 1989 vznikla slovensko-španielska bilingválna sekcia na Gymnáziu na Párovskej ulici v Nitre, neskôr postupne zriadili takéto sekcie v Bratislave, Košiciach, Trstenej a Žiline. Pri zriaďovaní a činnosti týchto sekcií pomáha španielska strana. Na základe dohody medzi ministerstvami školstva SR a Španielska bude v tomto školskom roku pracovať v bilingválnych sekciách 21 španielskych učiteľov popri ďalších učiteľoch španielskeho jazyka z krajín Latinskej Ameriky. Španielski aj slovenskí učitelia pripravujú žiakov bilingválnych sekcií každý rok na medzinárodný divadelný festival v španielskom jazyku a na iné súťaže. Najlepší žiaci sa zúčastňujú na výmenných pobytoch v Španielsku.
Na Slovensku je spolu okolo 16 bilingválnych sekcií, medzi nimi sekcie slovensko-anglické, slovensko-francúzske, slovensko-nemecké a zatiaľ jediná slovensko-talianska sekcia na Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave.