Academia, Praha 2001
Každá dobrá anekdota je korením života, židovská anekdota zvlášť. Skúste otvoriť túto knihu na ktorejkoľvek stránke a určite nebudete sklamaní: aj pre najzložitejšie životné situácie tu nájdete paralelu, múdre východisko a tú správnu dávku intelektuálne jemného, tisícročiami prevereného humoru. Nedá sa síce tvrdiť, že židovská anekdota je liekom na všetky trápenia, ale určite môže byť utišujúcim prostriedkom na mnohé bolesti nášho každodenného života. Organickou súčasťou knihy sú ilustrácie Jiřího Žižku.
S. I. Witkiewicz: Hry
Divadelný ústav, Bratislava 2001
Jeden z najvýznamnejších poľských dramatikov dvadsiateho storočia. Predznamenal existencializmus i absurdnú drámu, jeho poetika miešania žánrov a foriem je blízka postmodernému vnímaniu sveta. Prvé knižné vydanie Witkiewiczových hier na Slovensku prináša tituly Nové oslobodenie, V malej kúrii, Chobotnica, Šialená lokomotíva, Blázon a mníška a Matka. Hry dopĺňajú štúdie Barbory Ertlovej a Ladislava Volka a podrobné kalendárium.
Rob Grant, Doug Naylor: Červený trpaslík
Argo, Praha 2002
Britskí autori tohto kultového humoristického sci-fi diela, sfilmovaného ako mnohodielny sitcom televíznou stanicou BBC a v tejto podobe notoricky známeho aj v mnohých ďalších krajinách, predstavujú svojich hrdinov neohrozene sa rútiacich vesmírom. Tými hrdinami sú Lister, posledný žijúci človek, Rimmer, hologram, ktorý kedysi býval človekom a ponechal si jeho všetky odpudzujúce vlastnosti, Holly, senilný palubný počítač s IQ 6000, Kryton, popletený mechanoid a Kocúr, kríženec medzi človekom a domácou mačkou.
Felix Gilbert, David Clay Large: Konec evropské éry
Mladá fronta, Praha 2001, preložil Michal Mocek
Autori sledujú postupné oslabovanie medzinárodnej pozície Európy, zánik „európskeho sveta“, ktorý kedysi, plný sily, určoval osudy mnohých častí planéty. Autorom ide o vyzdvihnutie historických trendov, ktoré menili jednotlivé časti Európy a tým aj celý kontinent. Kniha sa pritom neobmedzuje len na politickú, ekonomickú či technologickú dimenziu, ale zahŕňa aj pohľady na ideovú a duchovnú klímu doby a na osobnosti, ktoré tak či onak ovplyvnili svetové dejiny.
Mark Slouka: Ztracené jezero
Paseka, Praha 2002, preložili Luba a Rudolf Pellarovci
Voľne spojený cyklus dvanástich elegických poviedok amerického autora českého pôvodu tvorí akýsi skupinový portrét troch generácií mužov a žien bývajúcich v podmanivom okolí jazera v štáte New York. Výnimočná schopnosť zachytiť ducha krajiny, ktorý akoby vytváral životné osudy jednotlivých postáv, pritom nie je jediným pozoruhodným rysom tejto neobyčajne zrelej prvotiny. Mark Slouka, absolvent newyorskej Columbia University, je nositeľom ceny za najlepšiu časopisecky publikovanú americkú prózu z roku 1995.
Čarodějovo doupě
Metafora, Praha 2002, zostavil Peter Haining, preložila Eva Fuxová
Všetky vzrušujúce poviedky tejto knihy sú dielami legendárnych spisovateľov. Zo stránok knihy vystupujú dobrí ľudia a dobroprajní kúzelníci, ale aj zlí čarodejníci a rozosmievajúce komické postavičky. Z pätnástich autorov spomeňme aspoň Alana Garnera, Raya Bradburyho či Roalda Dahla.