
Sídlo Deutsche Telekom v Bonne. FOTO - ARCHÍV
ujú ani o plnení záväzkov.
Keďže denník SME má zmluvu k dispozícii, zaujímali sme sa aj o jej napĺňanie priamo v Slovenských telekomunikáciách. Spoločnosť informovať odmietla. „Privatizačná zmluva je uzatvorená medzi akcionármi spoločnosti Deutsche Telekom AG a vládou Slovenskej republiky, ktorí sa dohodli na jej utajení. Spoločnosť Slovenské telekomunikácie nie je zmluvnou stranou, a preto nie je v jej kompetencii odtajňovať ani komentovať obsah zmluvy či jej jednotlivých častí,“ odpovedala nám po piatich dňoch Nikol Kubaská z odboru externej komunikácie spoločnosti.
Na záhlaví zmluvy sa pritom uvádza, že sa uzatvára medzi Fondom národného majetku, ministerstvom dopravy, Slovenskými telekomunikáciami a Deutsche Telekom. Aj telekomunikácie sú teda zmluvnou stranou. O plnení záväzkov by mali mať dostatočný prehľad zástupcovia nemeckého investora, ktorí boli do orgánov telekomunikácií nominovaní. Po podpise zmluvy v auguste 2000 Deutsche Telekom personálne ovládol Predstavenstvo Slovenských telekomunikácií, v ktorom má štyri zo siedmich miest. Tretinu zástupcov má aj v dozornej rade.
Pevných liniek ubudlo
Podľa privatizačnej zmluvy má Deutsche Telekom zabezpečiť, aby Slovenské telekomunikácie dosiahli do 31. decembra 2004 viac ako 45-percentné rozšírenie pevných liniek.
„Do konca roka 2004 chceme hustotu prípojok pevnej siete zvýšiť z terajších približne 29 percent na 45 percent a takto drasticky znížiť zoznam čakateľov na telefónu prípojku,“ vyhlásil Detlev Buchal z Predstavenstva Deutsche Telekom po podpise privatizačnej zmluvy 18. júla 2000.
Kubaská mieru rozšírenia hlasových služieb v roku 2000 spresnila na 29,4 percenta. O aktuálnej hustote siete však informovať odmietla. Prezradila iba, že počet zákazníkov Slovenských telekomunikácií predstavuje 1,4 milióna. Pri zohľadnení veľkosti slovenskej populácie, ktorá bola k 31. decembru minulého roku 5 379 780 ľudí, by malo byť rozšírenie pevných liniek 26 percent. Po dvoch rokoch od vstupu Deutsche Telekom sa teda hustota pevnej siete znížila o 3,4 percenta. Počet zákazníkov Slovenských telekomunikácií sa podľa údajov samotnej spoločnosti od roku 2000 znížil o 200-tisíc.
Digitalizácia sa vraj stihne
Digitalizácia pevnej telefónnej siete má podľa zmluvy do konca roka 2004 dosiahnuť sto percent. Podľa Kubaskej dosiahne na konci tohto roku 80 percent. Ako doplnila, digitalizácia prebieha presne podľa plánov a požiadaviek Telekomunikačného úradu SR.
Podľa riaditeľa Výskumného ústavu spojov Aurela Ščehoviča telekomunikácie zatiaľ nevenujú digitalizácii takú pozornosť, ako by bolo žiaduce. Denník SME vypočítal, že ak by digitalizácia pokračovala rovnakým tempom ako v posledných troch rokoch (3-4 percentá ročne), hranicu sto percent by telekomunikácie dosiahli až v roku 2008.
Investície sú intenzívne
Investície do rozvoja Slovenských telekomunikácií majú už na konci budúceho roku dosiahnuť miliardu eur. Výšku doterajších investícií odmietla Kubaská prezradiť. Podľa nej však Slovenské telekomunikácie investujú intenzívne, pričom sú najväčším investorom v oblasti telekomunikačného biznisu na slovenskom trhu.
Zastupujúci prezident spoločnosti Mark Peter Montagne von Lillienskiold na nedávnom stretnutí s novinármi v Banskej Bystrici o niektorých číslach otvorene hovoril. V roku 2000 podľa neho investície predstavovali päť miliárd korún, v nasledujúcom roku sa zvýšili na 6,1 miliardy korún a v tomto roku to podľa neho bude podobná suma. Výška investícií na budúci rok podľa neho ešte nie je presne známa.
Možný je aj odklad
V časti privatizačnej zmluvy venovanej záväzkom Deutsche Telekom sa píše aj možnosti ich prehodnotenia. K tomu by mohlo dôjsť „v prípade podstatnej zmeny okolností, ako napríklad podstatný pokles dopytu“. Podľa Kubaskej je však počet zákazníkov Slovenských telekomunikácií stabilizovaný.