Báječné roky a problémy so zažívaním

Thomas Brussig: Na kratším konci ulice * Preložila Jana Zoubková * Euromedia Group - Odeon * Praha 2001

Samozrejme, že novela Thomasa Brussiga (1965) Na kratším konci ulice stojí v tieni jeho hyperúspešného, sexuálne monštruózneho románu Hrdinovia ako my, ktorého nemecký originál vyšiel pred piatimi rokmi a český preklad vlani. Ale to vari neznamená, že je potrebné sa istiť voči knihe takou formulačnou zdržanlivosťou ako Tomáš Kafka v doslove k tuzemskému vydaniu, ktoré spisovateľ osobne predstavil v Prahe. „Už samotná skutočnosť, že ide o prepracovanie či dopracovanie už zmieneného filmového scenára (k filmu uvádzanému na Slovensku pod názvom Eastie Boys - pozn. red.), stavia toto dielo akosi mimo bežnej literárnej prevádzky.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Novela, áno, dokonca nie nepodarená, ale zároveň zaujímavosť, bonmot či priamo kuriozita,“ píše Kafka. Zoberme to po poriadku. Okolnosti vzniku diela takmer nehovoria o jeho kvalitách. Prózy Vladimíra Körnera takmer vždy vznikali prepracovaním filmových scenárov, ale to im ešte neuberá - či aspoň najlepším z nich - na literárnej svojprávnosti. Okrem toho Brussigovej novele nechýba nič literárne, nie sú to iba na papier prenesené filmové scény.

Tiež nie je najpresnejšie lepiť na Brussigovu sondu zo života ľudu enderáckeho umiernené značky zaujímavosť či kuriozita. Vtipný, sarkastický, na konci však vyslovene zmierlivý žánrový obrázok, to áno; stretnutie typických figúrok svojej doby, tiež áno. Ale tej novele súčasne nechýba presnosť nadhľadu, ktorý najmä tam, kde rozprávanie graduje do pomerne divého zveličenia, výborne vyjavuje absurditu života v štáte „nemeckých robotníkov“ - najmä v Berlíne, rozťatom múrom. A tým tiež tento žánrový obrázok sám seba presahuje.

SkryťVypnúť reklamu

Pokúsme sa teraz autorov spôsob písania príblížiť. Novela Na kratším konci ulice v niečom konvenuje Vieweghovmu románu Báječná léta pod psa. Napokon Brussigov hlavný hrdina, dorastajúci Miki, si do denníka píše: „Všechno bylo úplně k zblití, ale my se přitom báječně bavili.“ O koľko však bola realita v NDR ostrejšia než v ČSSR, zhruba o toľko je pri všetkej tej „báječnej veselosti“ politicky ostrejší než Viewegh. Svet pubescentov, vyhľadávaných a zakazovaných hudobných nahrávok, krotkých žúrov, rodičov, ktorí doma hundrú a mimo stien bytu pred komunizmom poslušne zvesia hlavy, nachádzame i v niektorých Šabachových knižkách.

Ale ak drží Brussigova novela lepšie, dôslednejšie než Vieweghov najslávnejší román zvolenú hyperbolickosť, teda „uletenosť“ scén a dialógov, potom sa vyznávač zábavných historiek Petr Šabach nemôže zase rovnať fabulačnej disciplinovanosti, zručnému vedeniu príbehu Thomasa Brussiga.

SkryťVypnúť reklamu

Německý autor sa nikde nedopúšťa ani lacnej spektakulárnosti ako Petr Jarchovský v závere románu Musíme si pomáhať, zasadeného síce do časov nacistickej okupácie, ale rovnako tematizujúceho tragikomickú hranicu medzi hrdinstvom a zbabelosťou v totalitných časoch.

Jednoducho povedané: u Brussiga je menej láskavosti a rečí a viac literatúry, literárneho tvaru. Asi je to i čiastočne typický rozdiel medzi českým a nemeckým písomníctvom. A dialektika niektorých viet („čím lepšie kritiku ukryješ, tým kritickejší môžeš byť“) je taká brilantná možno i preto, že nemčina je jedným z jazykových chrámov tejto zneužiteľnej metódy a Thomas Brussig má prirodzene vypestovaný cit pre jej možnú zvrátenosť, ku ktorej predsa politici Ulbricht a Honecker výrazne prispeli. Ako si to hovorili sprievodcovia televíznym programom Ein Kessel Buntes? Traja dialektici.

SkryťVypnúť reklamu

JOSEF CHUCHMA

(Autor je redaktor MF Dnes. Písané pre MF Dnes a SME)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu