KOŠICE – Boj proti nelegálnej práci si súčasná vláda určila ako jednu zo svojich priorít. Vedie ju k tomu najmä enormne vysoká nezamestnanosť a s tým súvisiaci vysoký odliv financií na vyplácanie podpôr v nezamestnanosti.
Doteraz podniknuté kroky však ani zďaleka nenasvedčujú tomu, že by sa hľadali skutočne účinné páky. Od prvého júla ich vykonávanie prechádza z úradov práce na inšpektoráty práce. Kontroly teda strácajú na účinnosti. Pri dokázaní nelegálneho zamestnávania sa síce výška sankcií môže vyšplhať až na milión korún, avšak pokuty sú ťažko vymáhateľné a mnohé sa končia u exekútora.
„Úrady práce vykonali množstvo kontrol, ale počet dokázaných prípadov čiernej práce bol veľmi malý. Musíme teda začať hľadať iné formy práce,“ hovorí Ivan Majer, hlavný inšpektor Inšpektorátu práce Košice.
„Okrem toho náš personálny a technický stav je nedostačujúci. Naši inšpektori už dosiaľ museli riešiť veľký nápor sťažností najmä na nedodržiavanie mzdových predpisov či neodôvodnené prepúšťanie. Pritom sťažnosti z oblasti pracovnoprávnych vzťahov sú veľmi zložité a ich riešenie si vyžaduje množstvo času,“ dodáva.
Podľa I. Majera treba väčší dôraz klásť na informovanosť, aby si jednak zamestnanci boli plne vedomí svojich práv, ale tiež zamestnávatelia možných postihov. Tie by však mala legislatíva podstatne viac sprísniť. „Keď príde kontrola na trhovisko, príde k prvým dvom stánkom a ostatní sa rozutekajú. Keby sa však legislatívne zodpovednosť posunula ďalej, teda keby niesol zodpovednosť správca trhoviska, on sám by si strážil, aby mu tam nikto nerobil načierno. Zvlášť, keby mu hrozila pokuta taký milión korún.“
Inšpektori nemajú právomoc legitimovať zamestnancov firmy. Ich možnosť odhaliť načierno pracujúcich je tým pádom obmedzená. Problémom je aj to, že ľudia nemusia mať pri sebe pracovné zmluvy. A tak sa ľahko môže stať, že keď prídu do firmy, dozvedia sa, že pracovné zmluvy sú v trezore, nemajú od neho kľúč, ale že zajtra ich donesú. No a nie je nič ľahšie, ako vyrobiť zmluvy s neskorším dátumom. Veľa problémov by sa ušetrilo aj zavedením povinnosti viesť evidenciu dochádzky. Zatiaľ sú však naše zákony v tomto smere bezzubé. V Nemecku napríklad hrozí podnikateľovi, ktorý má načierno ľudí, dokonca strata licencie.
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ
FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ