Helsingör 31. augusta (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ pokračujú v dánskom Helsingöre v neformálnom zasadnutí. Na programe dnešného záverečného dňa je najmä diskusia o možnom útoku na Irak a mierová stratégia pre Blízky východ, ktorú predstaví dánske predsedníctvo.
K ministrom sa v piatok neskoro večer pripojil šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer. Berlín je jedným z hlavných odporcov prípadnej jednostrannej americkej vojenskej akcie proti Bagdadu.
Iracká kríza už v piatok zatienila rokovanie ministrov, ktorí sa mali venovať najmä rozšríeniu EÚ. Hoci všetci sa zhodujú na tom, že treba pokračovať v tlaku na irackého prezidenta Saddáma Husajna, viacero delegácií trvá na diplomatickom riešení namiesto vojenského útoku na Irak.
"Otázka Iraku závisí na Bezpečnostnej rade OSN. Tá by mala pokračovať v tlaku na Irak, aby dostala do krajiny zbrojných inšpektorov," zdôraznil vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Druhou veľkou témou dnešného rokovania má byť mierová stratégia pre Blízky východ, ktorá predpokladá vyhlásenie palestínskeho štátu s provizórnymi hranicami v auguste 2003 a jeho definitívne vytvorenie v roku 2005.
Ministri pätnástky by mali tiež hovoriť o spore s USA ohľadne Medzinárodného trestného súdu (ICC), pred ktorým chce Washington chrániť svojich vojakov. Na programe figurujú aj povodne v strednej Európe, vzťahy EÚ s budúcimi susednými krajinami a Ruskom, spolupráca s NATO. Nie je však isté, či sa všetko podarí prediskutovať. Schôdzka je naplánovaná len do 12.00 h.
(spravodajca TASR Robert Sermek) mic