BRATISLAVA – Slovensko oficiálne hovorí o prozápadnej orientácii. Naša diplomacia radí medzi priority Spojené štáty, krajiny EÚ a susedov. Nie vždy však dokážeme držať jasnú líniu.
Vo viacerých problematickejších otázkach sa podľa všetkého riadime heslom, ktoré SME vo februári prezradil nemenovaný vysokopostavený štátny predstaviteľ v súvislosti s naším postojom k americkej protiraketovej obrane: „Slovensko musí hrať mŕtveho chrobáka, ale inteligentného.“
Minimálne v prípade protiraketovej obrany (NMD) sa o to pokúšame. Nerozhnevať si Američanov, ale ani Európanov. Dlhodobo preto opatrne vážime slová: v princípe proti NMD nič nemáme, s jasným stanoviskom však musíme počkať.
Najkonkrétnejšie sa o probléme vyjadril premiér Mikuláš Dzurinda v piatok vo Washingtone po stretnutí s americkým prezidentom Georgeom Bushom. „Vždy sme považovali Spojené štáty za ochrancu demokratických princípov vo svete a NATO vnímame ako obranné spoločenstvo. Projekt protiraketovej obrany považujeme za nový nástroj kolektívnej bezpečnosti, za bezpečnostný dáždnik pre túto demokratickú spoločnosť, a preto ho v princípe podporujeme,“ povedal Dzurinda.
Agentúra Reuters jeho slová označila za nezvyčajnú podporu plánu prezidenta Busha. Väčšina krajín sveta, vrátane amerických spojencov v Európe, sa stavia skôr proti NMD. Podľa našich informácií Dzurindove slová už zaregistrovali aj v USA a vnímajú nás ako stúpenca NMD.
Najväčšie problémy nám robí jasná politika voči krajinám, ktoré porušujú ľudské práva. Doteraz sme sa nepostavili jasne proti. V záujme dobrých ekonomických vzťahov naši predstavitelia opakovane prijímajú politikov z Číny či z Kuby. „Veľmi dôležité je, aby pri takýchto stretnutiach odzneli princípy, na ktorých je postavené mierové spolužitie a budúca zjednotená Európa,“ hovorí štátny tajomník ministerstva zahraničia Ján Figeľ. V podobnom duchu hovorí aj minister Eduard Kukan: izolácia nie je riešením, lepší je dialóg, v ktorom treba hovoriť aj o negatívnych skutočnostiach v danej krajine.
Slovenským politikom sa to väčšinou nedarí.
V marci prijal v Bratislave štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo (SDĽ) kubánskeho námestníka ministra zahraničných vecí Ángela D. Fernándeza. Na našu otázku, či spolu hovorili aj o dodržiavaní ľudských práv na Kube, Chlebo povedal: „Máme odlišné postoje, ale tie nám nebránia v hľadaní spoločných ciest.“ Aj v súvislosti s Kubou podľa Chleba Slovensku vyhovuje pozícia diskrétnej vyváženej diplomacie, ktorá prináša reálne efekty. Ohľad treba brať na slovenské ekonomické záujmy.
Vo februári bola na trojdňovej návšteve Slovenska podpredsedníčka čínskej vlády pre ekonomickú spoluprácu Wu Ji. Prezident Rudolf Schuster si počas rokovaní nenašiel čas na tému dodržiavania ľudských práv. Čas na kritiku nemal ani podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.
O ľudských právach nehovoril ani predseda parlamentu Jozef Migaš pred dvoma rokmi v Číne a túto tému nespomenul ani minulý rok, keď do Bratislavy prišiel šéf čínskeho parlamentu Li Pcheng. Mlčal aj premiér Mikuláš Dzurinda.
Jedinečnú príležitosť budú mať najvyšší štátnici dnes a zajtra, keď bude na Slovensku ukrajinský prezident Leonid Kučma.
(kos, mim)