
Džuničir Koizumi. FOTO - REUTERS
V zásielke bude okrem toho aj 100 000 ton hnojív. Komunistická KĽDR je povinná zaplatiť za ryžu v priebehu 20 rokov pri jednopercentnom úroku so začiatkom splácania po desiatich rokoch od doručenia tovaru. Južná Kórea má výrazný prebytok ryže, kým mnohí Severokórejčania trpia podvýživou alebo hladom. Severnú Kóreu už od roku 1995 sužujú suchá a iné prírodné pohromy, ktoré si podľa rôznych odhadov vyžiadali 100 000 až niekoľko miliónov obetí na životoch.
Dráha železničnej trate, spájajúca južnú a severnú Kóreu cez najstráženejšiu hranicu sveta, bude pripravená už koncom tohto roka a ďalšia do začiatku budúceho. Doprava tu bola prerušená po Kórejskej vojne v rokoch 1950 - 1953.
Každá zo železničných tratí sa nachádza na jednej strane polostrova. Jedného dňa by mohli byť obe napojené na Transsibírsku magistrálu cez Rusko do Európy a Číny.
V reakcii na čiastkové úspechy kórejského stretnutia Japonsko začalo pripravovať návštevu svojho premiéra Džuničira Koizumiho v komunistickej severnej Kórei, kde bude rokovať s jej vodcom Kim Čong-ilom.
Koizumi navštívi Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) 17. septembra. Pôjde o vôbec prvú návštevu japonského premiéra v komunistickej krajine, ktorá v ostatnom čase javí známky otvárania sa svetu. Medzi oboma krajinami sú nevyriešené otázky: Japonsko chce poznať osud 11 svojich občanov, ktorých v 70. a 80. rokoch podľa Japonska severná Kórea uniesla. Pchjongjang zasa trvá na japonskom ospravedlnení a na kompenzáciách za utrpenie, ktoré spôsobila japonská kolonizácia Kórejského polostrova v rokoch 1910 až 1945.
Juhokórejské noviny medzitým priniesli informáciu, podľa ktorej sa oba kórejské štáty dohodli na návšteve Kim Čong-ila v južnej Kórei. Návšteva sa má uskutočniť na budúci mesiac pri príležitosti Ázijských hier. (tasr)