
Palestínske deti sú od útleho veku v kontakte so zbraňami, čo dokazuje aj záber známeho egyptského speváka Mustafu Kamara s palestínskym dieťaťom počas natáčania filmu o utečencoch. FOTO - TASR/AP
„Máme dôkazy, že viacerí fotografovia a kameramani bezprecedentne nahrávajú Izraelu, keď sa snažia vytvárať obraz, v ktorom palestínsky odpor stotožňujú s terorizmom,“ uvádza sa vo vyhlásení syndikátu. Svetové agentúry a televízne stanice pri spravodajstve zo západného brehu Jordánu a pásma Gazy využívajú pritom predovšetkým služby palestínskych fotografov a kameramanov.
Zákaz fotenia detí so zbraňou zapadá do snáh ovplyvniť obraz udalostí vo svetových médiách, ktoré nie sú ničím novým ani pre jednu stranu konfliktu.
Spočiatku obrazový materiál o intifáde hovoril v prospech Palestínčanov. Obrázky zbúraných domov, plačúcich žien, pohrebov, zranených civilistov a nemocníc plných zranených detí vykresľoval Palestínčanov ako „obete agresie“, preto nepotrebovali prakticky žiadnu mediálnu politiku, aby na mediálnom fronte vyhrávali. Izraelská vláda musela zareagovať: vytvorila tlačové stredisko, v ktorom sú všetkým zahraničným novinárom nepretržite k dispozícii hovorcovia armády a ministerstva zahraničných vecí. V tlačovom stredisku sú dokonca k dispozícii videokazety nafilmované izraelskými vojakmi, ktoré vykresľujú Palestínčanov ako agresívnych útočníkov.
Novinári sa môžu obyčajne voľne pohybovať po celom Izraeli i palestínskych územiach, pričom sú izraelským cenzorom povinní predkladať materiály „kľúčové z hľadiska národnej bezpečnosti“.
Na jar tohto roku však mali novinári zakázaný prístup k akciám izraelskej armády. Izrael prijal toto rozhodnutie, keď v izraelskej televízii odvysielali videozáznam, ktorý vraj vykresľoval izraelskú armádu v „nepriaznivom svetle“. Záznam ukazuje vojakov ako plienia palestínsky dom počas rozsiahlej pátracej akcie po teroristoch, počas ktorej Izrael v apríli prakticky prečesal celé územie západného brehu.
Do práce novinárov sa snažili zasiahnuť aj Palestínčania, čo dokazuje napríklad aféra okolo videozáznamu lynčovania izraelských vojakov davom Palestínčanov v Ramalláhu na jeseň 2000. Talianska televízia, ktorá túto brutálnu akciu natočila, sa neskôr ospravedlnila palestínskej samospráve, že poškodila jej imidž. Len to jej zaručilo ďalšie voľné pôsobenie na palestínskych územiach, zato z Izraela ju potom vypovedali.
Palestínsky syndikát tento týždeň vyzval palestínske organizácie, aby nezneužívali deti - nedávali im zbrane, nenechali ich nosiť uniformy a nevyužívali ich na vojenských prehliadkach. Pohrozili mediálnym bojkotom palestínskym organizáciám, ktoré akýmkoľvek spôsobom zneužívajú deti. Za porušovanie práv detí však syndikát nepovažuje len ich zneužívanie, ale aj fotografovanie.
Proti tomu okamžite protestovala asociácia zahraničnej tlače v Izraeli. „Úlohou zahraničnej tlače nie je ochraňovať alebo poškodzovať ktorýkoľvek režim, ale sprostredkovať informácie.“
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ