plánovania. Najnovšie údaje signalizujú (dočasné) prerušenie prvých náznakov konjunkturálneho oživenia. Prezident inštitútu, Hans-Werner Sinn, vyhlásil: „Index obchodnej klímy v nemeckej ekonomike sa v auguste zhoršil tretí raz po sebe. Pokles je výsledkom nepriaznivejšieho hodnotenia firemných perspektív v nasledujúcich šiestich mesiacoch.“ Šéf ifo-inštitútu dodáva, že situácia v nových spolkových krajinách nie je o nič ružovejšia. Aj na území bývalej NDR sa zhoršila obchodná klíma.
Trojnásobný pokles indexu nesignalizuje podľa ekonóma Gernota Nerba pokles HDP, teda hospodársku recesiu. Podľa jeho náhľadu je prerušený pozitívny doterajší vývin, pričom ekonomika sa zrejme prehupne do dlhodobejšej medzietapy so slabým rastom HDP.
Skúsenosti z minulosti totiž hovoria, že pokles indexu v troch po sebe nasledujúcich mesiacoch znamená zmenu trendu ekonomického vývoja. Augustový pokles však nie je taký silný, aby podmienil revíziu odhadu tohtoročného rastu nemeckého HDP. Ifo-inštitút ráta so zvýšením HDP o 0,7 percenta.
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v tejto súvislosti píše, že „v Nemecku sa zreteľne zvyšuje nebezpečenstvo veľmi slabej konjunktúry.“ Stefan Bielmeier z analytického oddelenia Deutsche Bank je pesimistický. Poukazuje predovšetkým na vysokú nezamestnanosť a s ňou spojenú nepríliš pozitívnu príjmovú situáciu domácností, ktoré si nemôžu dovoliť vydávať peniaze na spotrebu v takom rozsahu, ako by to bolo potrebné na naštartovanie konjunkturálneho motora. Ralph Solveen, ekonomický expert Commerzbank, sa domnieva, že ekonomickému vývoju pomôže expanzívna monetárna politika ústrednej banky.
Komentátor novín Die Welt Carl Graf Hohenthal dôvodí, že príčinou neveľkej atraktivity Nemecka pre investorov a spotrebiteľov je vysoké zaťaženie odvodmi a daňami, ako aj právna skôrnatenosť, čo obmedzuje trhové aktivity.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov