
Bujačia lúka v Kremnických vrchoch je vzácna výskytom šafranu heuffelovho. Ide o najnižšie položenú lokalitu s touto rastlinou na Slovensku. Lúka sa nekosí pravidelne, na čo upozorňujú ochrancovia prírody. Viacročné staré trávy by mohli cibuľky vzácnej rastliny zadusiť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Podľa Júliusa Burkovského z centra ochrany prírody a krajiny v Banskej Bystrici si Kremnické vrchy zvýšenú ochranu zaslúžia. Ich vyhlásenie za chránenú krajinnú oblasť je však v nedohľadne.
Návrh na ochranu prírodného územia sa robil už pred viacerými rokmi, zatiaľ sa však nezrealizoval. Pritom viaceré nariadenia predchádzajúcich vlád k takémuto kroku zaväzovali. Všetky biocentrá s nadregionálnym významom by totiž mali byť chránené.
Na vyhlásenie chránenej oblasti je potrebné vypracovať nový projekt, ktorý by zohľadňoval všetky náležitosti na úseku ochrany prírody. V prípade Kremnických vrchov zatiaľ nový projekt chýba. Ani ďalšie oblasti, ktoré takýto projekt už majú, však stále neboli za chránené oblasti vyhlásené. Ide napríklad o Krupinskú planinu, Čergov či Poiplie.
V prípade vyhlásenia chránenej krajinnej oblasti sa prvý stupeň ochrany prírody sprísňuje na druhý. Ten vo vyššej miere zohľadňuje požiadavky ochrany územia. Ministerstvo životného prostredia o zvýšenú ochranu vzácnych území záujem má, spravidla však narazí na sporné body s ministerstvom pôdohospodárstva. Kým sa Kremnické vrchy nestanú chránenou krajinnou oblasťou, snažia sa ochranári aspoň o to, aby sa minimálne poškodzoval charakter krajiny. Pred časom napríklad nepovolili výstavbu sedačkovej lanovky z Králik na Skalku.
KVETA FAJČÍKOVÁ