
Činnosť komunistickej Štátnej bezpečnosti v období po Pražskej jari 1968 do roku 1989 zachytáva publikácia Pavla Žáčka ŠtB na Slovensku za „normalizácie“, ktorú vydalo Oddelenie pre dokumentáciu zločinov komunizmu. Ide o jednu z prvých publikácií na Slovensku, ktorá čerpá z archívnych materiálov tajnej polície. Dielo mapuje aj skartáciu archívu ŠtB. Podľa Žáčka na Slovensku sa najviac spisov tajnej polície skartovalo v Bratislave. Publikácia sa predáva za výrobnú cenu 185 korún a vytlačili ju odsúdení vo výkone trestu. Doposiaľ bolo vytlačených 800 kusov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Archívy Štátnej bezpečnosti by sa mali pre našich občanov otvoriť koncom roku, keď začne fungovať Ústav pamäti národa. Už teraz sa však dá zistiť, ako fungovala Štátna bezpečnosť na Slovensku.
Oddelenie pre dokumentáciu zločinov komunizmu pri ministerstve spravodlivosti vydalo knihu českého historika Jiřího Žáčka ŠtB na Slovensku za „normalizácie“.
Výsledkom podrobného výskumu autora, pracovníka českého Ústavu pre súčasné dejiny v archívoch federálneho i republikových ministerstiev vnútra a v Českej republike aj v archívoch ŠtB je presný popis, ako sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch delili v tajnej službe právomoci, menili organizačné zložky, ako tiekli informácie.
Súčasťou je tiež edícia dokumentov nazvaná Agónia komunistickej moci vo zvodkách tajnej polície - správy, ktoré 12. správa ŠtB zbierala počas revolúcie od 17. novembra do 7. decembra 1989.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský na prezentácii knihy informoval, že minister vnútra Ivan Šimko špeciálne vyčlenil troch vyšetrovateľov, ktorí budú skúmať podnety týkajúce sa trestných činov, ktoré spáchali príslušníci štátnej moci v rokoch 1948 - 1989. Oddelenie pre dokumentáciu zločinov komunizmu už podalo tri podnety na trestné stíhanie - dva sa týkajú streľby do ľudí na hraniciach a jeden neoprávneného zatknutia za „styky s protispoločenskými živlami“.
Oddelenie na ministerstve zatiaľ zostáva, aj keď už platí zákon, ktorý zriaďuje Ústav pamäti národa, ktorý bude skúmať, spravovať a sprístupňovať spisy tajných služieb. Čarnogurský povedal, že činnosť oddelenia prehodnotia, ak sa ukáže, že robí to isté, čo ústav. (mar)