BRATISLAVA - Sudca Okresného súdu Bratislava V Igor Š., ktorého v stredu zadržali pri preberaní úplatku, sedí v cele predbežného zaistenia. Včera priznal pred vyšetrovateľom svoju vinu a službukonajúci prokurátor podal návrh na jeho vzatie do väzby, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. O návrhu do 48 hodín rozhodne sudca Okresného súdu Bratislava I.
Sudcu zadržali priamo v jeho kancelárii krátko po tom, ako prebral peniaze. Jeho rozhodnutia z minulosti zatiaľ Generálna prokuratúra skúmať nebude: „Ako jeden z prvých som oznámil udalosť aj ministrovi spravodlivosti, on vykonáva štátnu správu súdnictva.“ Preskúmavať by sa podľa Hanzela dali najmä právoplatne uzavreté veci. Minister Ján Čarnogurský sa zatiaľ k prípadu nevyjadril.
Sudcov nadriadený, predseda Okresného súdu Bratislava V Dušan Srogončík, včera povedal, že ho zadržanie Igora Š. prekvapilo: „Neočakával som takýto stav, nemali sme žiadne podozrenia, že by sa niečo takéto mohlo stať.“ Hovorí, že všetci na súde zostali „úplne prekvapení“. Bývalý krajský prokurátor magister Igor Š. riešil najmä trestné veci.
Na súd by bolo možné nasadiť viac agentov-provokatérov. „O tom je ešte skoro hovoriť, je to príliš čerstvé,“ povedal Srogončík. Na súde včera urobili krajskí vyšetrovatelia podrobnú prehliadku.
Podplácanie sudcov sa však deje väčšinou sprostredkovane - až v 63 percentách. Ukázala to koncom roka 2001 aj anketa o korupcii v súdnictve. Na vzorke 1250 respondentov ju urobil Ústav pre výskum verejnej mienky. Až 68 percent respondentov tvrdilo, že bez podplácania sa na súde spravodlivosti nedovolajú. Osemdesiat percent z tých, čo dali úplatok, hovorili o sume okolo 50-tisíc korún.
Dávať úplatok sudcovi nie je zbytočné. Prinajmenšom môže rozsudok zjemniť: „Môže vydať rozhodnutie, aké chce. Ak dá napríklad dvojročný trest, môže ho aj podmienečne odložiť. Mohol by to napríklad prekvalifikovať na krádež, možností je veľa,“ hovorí o prípade zadržaného sudcu podpredseda Najvyššieho súdu a predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák.
Prokurátor sa môže proti rozsudku odvolať na vyšší súd.
(mož)