V Bratislave sa zas skončila výstava o „správnej ceste socializmu, ktorý v Tibete nastolila Čína“. Tá vyvoláva pobúrenie návštevníkov a na Slovensko vrhá neveľmi priaznivé svetlo. Výstava čínskej ambasády s názvom Tibet v Číne sa uskutočnila minulý týždeň v Národnom osvetovom stredisku so súhlasom našich úradov.
Po prezretí zbierky propagandistických fotografií ostávali mnohí stáť v nemom úžase. Asi štyri desiatky snímok hovorili o tom, ako sa majú Tibeťania pod čínskou nadvládou dobre. Pri dverách sa rozdávali dve brožúrky: „Tibet je oddávna súčasťou Číny“ a „Tibet včera a dnes“. V nich sa píše : „Vláda ČĽR uskutočnila v roku 1959 demokratickú reformu a odstránila reakčnú a spiatočnícku feudálnu vládu. Milióny nevoľníkov a otrokov boli emancipované a stali sa v Tibete pánmi. Od tej doby Tibet vstúpil na cestu k socialistickej spoločnosti.“
Len pred niekoľkými mesiacmi slovenská politická špička ignorovala návštevu tibetského dalajlámu, ktorému bola za jeho nenásilnú kampaň za oslobodenie Tibetu v roku 1989 udelená Nobelova cena mieru.
V čase, keď celý demokratický svet apeluje na Čínu, aby neporušovala ľudské práva v Tibete, Národné osvetové centrum, štátna inštitúcia ministerstva kultúry, vystavila obhajobu čínskej nadvlády v Tibete.
Hoci ministerstvo kultúry aj Národné osvetové centrum sa bránia, že sa na akcii nepodieľali, dokumenty hovoria iné. (hr)