Ešte nevedia, kedy toto platenie zavedú. „Vnútorná hranica našich možností je stanovená, len ešte nemáme dátum,“ povedal prezident komory Peter Mihálik.
Vyhlásenie ministra Romana Kováča, že lekárnici pohŕdajú pacientom, lekárnikov pobúrilo. „Nie my pohŕdame pacientmi, ale minister pohŕda nami - ako zdravotníckymi odborníkmi, kolegami a občanmi,“ povedal Mihálik.
Lekárne žiadajú zaplatiť šesť miliárd korún, ktoré im dlhujú zdravotné poisťovne.
S krokom lekárnikov vyberať od pacientov hotovosť zásadne nesúhlasí najväčšia poisťovňa - Všeobecná zdravotná. „Je to v hrubom rozpore s ústavou a so zákonmi,“ povedal riaditeľ VšZP Eduard Kováč.
V prípade, že pacienti začnú za lieky platiť priamo v lekárňach, poisťovňa im to nepreplatí. „Neexistuje žiadna právna norma, ktorá by umožňovala zdravotnej poisťovni preplácať zdravotnú starostlivosť priamo po-istencovi,“ povedal Kováč.
VšZP lekárnikom pohrozila, že ak nezmenia postoj, bude sa snažiť pre svojich poistencov zabezpečiť potrebné lieky systémom vlastných „zmluvných“ lekární.
Podľa predstaviteľov lekárnickej komory už vo viacerých mestách Slovenska pobočky VšZP ponúkajú lekárňam nové zmluvy, ktoré sú pre lekárne nevýhodné a dokonca protiprávne - napríklad splatnosť faktúr do 90 dní, hoci zákon stanovuje 30 dní.
Okrem hrozby priamych platieb niektoré lekárne už začali podnikať iné kroky na získanie svojich peňazí. Lekárne združené v Asociácii lekárnikov postúpili svoje dlžoby spoločnosti All Finance Services, ktorá sa špecializuje na vymáhanie pohľadávok.
All Finance Services v piatok podali na súd návrh na konkurz na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Za províziu 20 percent z vymoženej sumy vymáhajú od poisťovne 70 miliónov ako penále za niektoré lekárne.
„Nekomentujem to,“ vyjadril sa k tomu riaditeľ VšZP E. Kováč. Systém zdravotnej starostlivosti u nás je však podľa neho rozvrátený.
BARBORA MAROSZOVÁ