júla,“ povedal TASR dôveryhodný zdroj blízky jednému z akcionárov.
Návrh zmluvy, ktorý v súčasnosti ešte schvaľujú štatutárne orgány jednotlivých akcionárov Globtelu, je kompromisným návrhom vypracovaným AIG a štátnymi podnikmi. Majoritným vlastníkom Globtelu ostane aj po tejto transakcii France Télécom s 64 % akcií.
Z celkových príjmov za predaj akcií dostanú jednotliví akcionári peniaze podľa ich akciových podielov. Slovenské elektrárne, ktoré vlastnia 11 percent akcií, by tak mali získať minimálne 55 miliónov USD (2,794 miliardy Sk), Slovenský plynárenský priemysel za 10 % akcií minimálne 50 miliónov USD (2,540 miliardy Sk) a Západoslovenské, Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody (ZSE, SSE a VSE), ktoré vlastnia po 5 % akcií Globtelu, minimálne po 25 miliónov USD (1,270 miliardy Sk).
Pôvodným zámerom výboru, ktorý riadi predaj akcií Globtelu, bolo uvedenie akcií spoločnosti na verejný trh (Initial Public Offering), čo sa však z dôvodu negatívneho vývoja na trhoch s technologickými akciami nerealizovalo. Globtel plánoval 95 % emisie umiestniť vo forme GDR na londýnskej burze a zvyšný 5-percentný podiel mal byť obchodovateľný na bratislavskej burze, pričom malo ísť o prvé IPO mobilného operátora v strednej Európe.
Z dôvodu poklesu cien technologických akcií by však IPO v súčasnosti nezabezpečovalo najvyššie výnosy a výbor sa preto v septembri 2000 rozhodol pre priamy predaj akcií finančným investorom.
(tasr)