
Finančné trhy si na zlepšenie ratingu SR budú musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. Agentúra Fitch má zatiaľ z hodnotenia vývoja slovenskej ekonomiky „zmiešané pocity“. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Prehlbovanie deficitu obchodnej bilancie a očakávané výrazné zvýšenie deficitu bežného účtu platobnej bilancie v tomto roku pravdepodobne oddialia návrat Slovenska do investičného pásma v hodnotení ratingových agentúr. Podľa agentúry Fitch vyvoláva takýto vývoj „nepríjemné asociácie výrazného ‘dvojitého deficitu‘, aký slovenská ekonomika zaznamenala v rokoch 1997 a 1998“. V rozhovore pre denník SME to včera uviedol výkonný riaditeľ ratingovej agentúry Fitch Edward Parker.
K zlepšeniu hodnotenia dôveryhodnosti slovenskej ekonomiky môže podľa neho dôjsť najskôr o 12 až 18 mesiacov od zlepšenia ratingového výhľadu, ktorý Fitch ohlásila vo februári. „Pred zvýšením celkového ratingového hodnotenia potrebujeme vidieť pokrok predovšetkým v dvoch oblastiach - dôveryhodnú strednodobú stratégiu vlády na zníženie deficitu verejných financií a uskutočnenie avizovaných privatizačných projektov. Pre naše hodnotenie je dôležitý aj ďalší pokrok v štrukturálnych reformách a integračných procesoch. Nevyhnutným predpokladom je aj nízka pravdepodobnosť politických šokov, ktoré by mohli ohroziť pokrok v uvedených oblastiach,“ zdôraznil Parker.
Od februárového zlepšenia ratingového výhľadu Slovenska má agentúra Fitch „zmiešané pocity“ z doterajšieho vývoja. „Schválenie tzv. Staff-Monitore Program, ktorým Svetová banka podmienila poskytnutie finančnej a technickej pomoci pri ozdravení bankového a podnikového sektora, a záväzok udržať deficit verejných financií pod úrovňou 3,9 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP), sú povzbudivé kroky. Treba však pripomenúť, že Slovensku sa v rokoch 1999 a 2000 nepodarilo v tomto smere splniť vytýčený cieľ a aj 3,9-percentný cieľ je stále relatívne vysoký,“ varuje Fitch.
Napriek tomu by si Slovensko mohlo zlepšiť svoj „imidž“ spôsobom použitia privatizačných výnosov. „Fitch považuje za rozhodujúce to, aby použitie príjmov z privatizácie nezasiahlo negatívne vnútorné a vonkajšie zadlženie ekonomiky. Hoci sme zaregistrovali mierne oneskorenie vo viacerých privatizačných procesoch, dôležité je, aby boli dotiahnuté do konca. Veľkú dôležitosť pripisujeme pokračovaniu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu,“ podčiarkol Parker.
MICHAL NALEVANKO