Stále tenšia koža spisovateľky

„Rozkošné a hrozne smiešne,“ zhodnotil svojho času jeden ženský časopis prvotinu britskej autorky Emmy Forrest Namedropper, a jeden francúzsky denník napísal: „vyšinutá kniha o vyšinutých ľuďoch.“


Emma Forrest: Londýn je čakáreň. FOTO - REUTERS


Šestnásťročná hrdinka tejto knihy Viva, čo býva u svojho homosexuálneho strýka, naozaj úplne normálna nebola. Za imaginárnu náhradnú mamičku si vybrala Liz Taylor („v rôznych štádiách jej tlstnutia a manželstiev“), a vôbec, žila v realite, výrazne posunutej k filmu. Čo je pre iných ľudí šedivé, bolo pre ňu nefilmové, a láska podľa nej by mala byť ako upútavka. Aj keď je film zlý, „v tých dvoch minútach z neho máte to najlepšie“. A o ďalšie dve minúty na to zabudnete. Román je preplnený idolmi britského popu, imitáciami Stinga a detailmi, z ktorých hneď pochopíme, že to autorka Emma Forrest je tou strelenou arogantnou tínedžerkou z dobrej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nová anorexia

Nová kniha britskej novinárky Emmy Forrest, Thin Skin, čiže Tenká koža, má čosi útle už v názve. Tenkú pokožku má jej protagonistka Ruby. Emma Forrest tvrdí, že Ruby je zo sedemdesiatich percent Emma, vrátanie dramatického fenoménu škrabanie kože, ktorý pomerne nedramaticky opisuje ako „novú anorexiu“. „Na anorexiu potrebujete najskôr tri mesiace, než to niekto na vás vidí. A než sa vás niekto opýta, čo vám je, trvá to ešte dlhšie.“ Zato škrabanie je záležitosť mládeže, ktorá vyrástla na klipoch MTV. Účinky sú okamžité. Porežete sa a šup, hneď si to niekto všimne. Odmena je blesková. Týka sa to mnohých žien, napríklad Christiny Ricci alebo Angeliny Jolie, ktoré už o tom hovorili aj verejne. Rada všetkým, ktoré s tým začali: „Prestaňte - skôr či neskôr budete potrebovať profesionálnu pomoc.“

SkryťVypnúť reklamu

Ruby nemá ani len dvadsať, ale už má filmovú kariéru za sebou, a už nie veľa života pred sebou. Necíti sa príliš vo svojej koži. Pije, stravuje sa zle, a z frustrácie nakupuje. Jej príbeh rozpráva autorka so sarkastickou vecnosťou, občas introspektívne, občas prelína dej halucináciami, z rôznych perspektív rôznych postáv. Vďaka tomu neprestáva čítať ani cieľová skupina odchovaná na prudkých strihoch.

Skrachované existencie

Do akej miery je rozprávanie myslené vážne, alebo či ide skôr o profesionálne zmontovanú zbierku príslušníkov dysfunkčných rodín zo strednej triedy, či o ironické zúčtovanie novinárky s médiami a spôsobom, ako zaobchádzajú so životmi narušených mladých žien? Tú brandžu totiž pozná Emma Forrest lepšie než mnohí iní.

Ale z rozhovoru, ktorý poskytla časopisu Century Club, vyplýva, že autorka, ktorá rovesníkov ešte stále volá „decká“, to myslí vážne: „Prečo píšem o takýchto indivíduách? Fascinujú ma, a radšej píšem o chuderách a skrachovaných existenciách, sú jednoducho zaujímavejšie. Je to tak aj v kine. Kto by sa díval na film o niekom, kto má perfektný život a je na tom stále dobre? Nikto!“

SkryťVypnúť reklamu

Za jej sympatiou k vzbúrencom a outsiderom sa okrem literárnych vzorov od J. D. Salingera po Willa Selfa skrýva viac než rodinné pozadie, ktorým si zvykneme všetko vysvetľovať - v jej prípade ľavicovoliberálni rodičia, otec advokát, mama spisovateľka a k tomu výchova na elitnej, konzervatívnej súkromnej škole.

Mačka v New Yorku

Jej románová postava sa dostane z najhoršieho až po nevydarenom pokuse o samovraždu a následnom pobyte na psychiatrii, keď zistí, že jej sebadeštrukčná misia sa skončila a že sa bude sama, bez rodičov, musieť vrhnúť do sveta, ak chce žiť. Emme Forrest sa podarilo vyskočiť z tejto deštruktívnej fázy tým, že sa z Londýna presťahovala do New Yorku, kde teraz býva v maličkom bytíku vo West Village a vychutnáva si spolužitie s mačkou. Zjavne sa tam cíti lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

„New York mám oveľa radšej než Londýn, je to pre mňa oslobodenie. Tam môžete byť jednoducho sama sebou. Tam je toľko šibnutých, že si vás nikto ani nevšíma.“ Občas zájde do kina, pozerá videá a robí samé milo nezaujímavé veci. O Londýne hovorí ako o „čakárni“, v ktorej treba sedieť, než vás vpustia do New Yorku. Aké však sú tie choroby, ktoré, aspoň podľa Emmy Forrest, vie vyliečiť toto tak nezdravo pôsobiace mesto? To radšej nechcime vedieť. Ale „rozkošné a hrozne smiešne“ asi nie sú.

ANDREA PUKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu