Deblokovať budeme až do roku 2021

BRATISLAVA - Deblokácie ruského dlhu budú namiesto do budúceho roku pokračovať až do roku 2021. Vyplýva to z protokolu, ktorým sa mení pôvodná medzivládna dohoda o riešení zadlženosti bývalého ZSSR voči Slovensku. Protokol v stredu podpísali námestník ...


Názor na dlh je jedna vec, dohoda druhá. Že by mal Vladimil Podstránsky dôvod na dobrú náladu? FOTO - TA SR


BRATISLAVA - Deblokácie ruského dlhu budú namiesto do budúceho roku pokračovať až do roku 2021. Vyplýva to z protokolu, ktorým sa mení pôvodná medzivládna dohoda o riešení zadlženosti bývalého ZSSR voči Slovensku. Protokol v stredu podpísali námestník ruského ministra financií Sergej Kolotuchin a štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpisom sa spečatila aj transakcia na finančné vyrovnanie takmer polovice dlhu. Slovenská vláda odpíše 460 miliónov dolárov, začo získa 30 percent tejto sumy, teda približne sedem miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská vláda na odkúpenie takejto pohľadávky nemá. „Možnosti rozpočtu sú obmedzené, a s touto operáciou sa v tomto roku nerátalo,“ povedal Kolotuchin. Preto pohľadávku odkúpi moskovská Vnešekonom banka so stopercentnou účasťou ruskej vlády. „Podľa možností rozpočtu sa potom budeme my vyrovnávať s touto bankou,“ hovorí Kolochutin. Podľa Podstránskeho je transakcia bezpečná, lebo pohľadávka bude dokončená až potom ako Slovensko zinkasuje dohodnutých 30 percent. „Súčasťou protokolu sú aj certifikáty, ktoré hovoria o odstúpení pohľadávky na Vnešekonom banku. Certifikáty budú odovzdané ČSOB, ktorá bude robiť transakciu s Vnešekonom bankou. ČSOB certifikáty vydá až po úhrade na jej účet a po ďalšom prevode na účet NBS v Citibank Newyork,“ objasňuje Podstránsky.

SkryťVypnúť reklamu

Do transakcie má byť zapojená aj česká firma FID Group, o čom už rozhodla slovenská vláda. Podstránsky to zhodne s Kolochutinom vysvetľujú tým, že ministerstvá nemôžu takúto transakciu realizovať bez sprostredkovateľa. „Je to celkom bežná a prax a netreba v tom hľadať nič nezvyčajné a nečestné,“ povedal Kolochutin. Podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského nie je firma vierohodná, lebo má v Česku miliardové dlhy. Podstránsky tieto informácie popiera, pričom FID Group má podľa neho na túto transakciu dobré predpoklady. „FID Group predložila žiadosť o realizáciu tejto operácie. Takýchto ponúk sme dostali desiatky až stovky, ale boli nereálne. Jedine v žiadosti FID Group bolo aj potvrdenie Vnešekonom banky, že súhlasí s tým, aby sa na transakcii podieľala FID Group,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa pôvodnej medzivládnej dohody z roku 1994, mal sa celý dlh v sume 1,9 miliardy dolárov vyrovať do roku 2003. Po kríze ruskej ekonomiky v roku 1998 začali deblokácie viaznuť. O rok nato začala slovenská vláda rokovať o reštrukturalizácii dlhu. Výsledkom je v stredu podpísaný protokol. „Táto dohoda nie je ničím nezvyčajným a je plne porovnateľná s tým, čo Ruská federácia dohodla s inými veriteľmi,“ skonštatoval Kolochutin. Ku koncu vlaňajška bola výška dlhu 1,112 milióna dolárov. Na tento rok sa dohodli tovarové deblokácie za 137 miliónov dolárov. „Dodatočne sa ešte dohodlo 185 miliónov dolárov. Zvyšných 770 miliónov sa bude reštrukturalizovať. Po odpísaní 460 miliónov zostane na tovarové deblokácie 310 miliónov, ktoré sa budú uhrádzať v rovnakých ročných sumách do roku 2021,“ doplnil Kolochutin.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kolochutina dlhujeme my Rusom

Námestník ruského ministra financií Sergej Kolotuchin považuje dlh svojej vlasti voči Slovensku za umelo vytvorený. Zdôvodňuje to tým, že nevznikol z úverových vzťahov, ale výmenou tovarov. Sovietsky zväz, ako tvrdí, poskytoval za čias RVHP skryté dotácie členským krajinám. Sovietske tovary mali byť vyvážané pod cenu, ale naopak tovary z iných krajín Sovieti nakupovali za vyššie ako svetové ceny. V roku 1994 sa takto „vykalkulovaný dlh“, previedol na doláre, a to v kurze 1:1. To označil za politický motivovaný krok na podporu vtedajších reforiem v krajinách strednej Európy. Ak by sa zahraničný obchod v rámci RVHP počítal v skutočných cenách, dlhovali by sme podľa Kolochutina my Rusom. „Ak by sa rokovania viedli vsúčasnosti, nebol by takýto dlh uznaný,“ zhrnul. „Napriek tomu, že máme na tento problém odlišný názor, dokázali sme sa na konečnom riešení dohodnúť,“ skonštatoval štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky. (tom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu