MICHALOVCE – Výskum osady z mladšej doby kamennej bol cieľom ďalšej etapy medzinárodného archeologického výskumu, ktorá sa včera skončila povyše obce Moravany neďaleko Michaloviec. Lokalita predstavuje neolitickú revolúciu a je zmapovaná iba na zhruba 20 percent. Ako uviedol Marián Vizdal z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, dosiaľ je odkrytých asi tisíc štvorcových metrov, v ktorých sa nachádzajú stopy po objektoch, ktoré mali nielen obytný charakter.
V lokalite sa objavili aj pozostatky po stavbách rôzneho hospodárskeho účelu. Podľa Vizdala sa tam nachádzajú aj „stopy po niečom, čo je za súčasného stavu dosť ťažké interpretovať“. Významné miesto medzi nálezmi v Moravanoch má keramika a kamenná štiepaná industria. „Hmotné pamiatky nám umožnili zadatovať sídlisko nad obcou Moravany do obdobia staršieho neolitu,“ povedal Vizdal. Spresnil, že podľa analýz osada vznikla v období 5700 až 5400 rokov pred naším letopočtom, čo znamená, že je jednou z najstarších na Slovensku. Signalizuje aj prvé obrábanie pôdy a chov zvierat. „Ide o zlomové obdobie, znamenajúce progres v poľnohospodárstve, z ktorého ťažíme aj dnes,“ doplnil Vizdal.
Na medzinárodnom archeologickom výskume sa zúčastnilo spolu 20 ľudí, z toho 17 poľských študentov archeológie. Títo uvedené sídlisko označili za veľmi zaujímavé aj v súvislosti s porovnávaním poľských oblastí, najmä nad hornou Vislou, s južnou časťou Karpát – Slovenskom.
(tasr)