Na aerosalóne v britskom Farnborough sa prezentovali výrobcovia lietadiel a leteckej technicky. Tento rok sa aerosalón konal pri Londýne, v nepárny rok je hostiteľom Le Bourget pri Paríži. Výrobcovia Boeing a Airbus sa na tomto ročníku predbiehali, kto oznámi vyšší počet objednávok svojich lietadiel.
Druhý deň airshow, 10. júla, oznámil americký Boeing podpis dvoch zákaziek za celkovo 11 miliárd dolárov na výrobu Boeingov 737-900ER. Na snímke vo farbách Kórejských aerolínií. (AP Photo/Sang Tan)
Boeing dostal objednávky aj na najnovší model 787 Dreamliner, na snímke vo farbách Qatar Airways. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)
Dreamliner je prvým komerčným lietadlom na svete, ktoré je vyrobené z uhlíkových vlákien namiesto hliníka. Výrazná úspora váhy sa premieta do úspory paliva, oproti pôvodným boeingom má Dreamliner spotrebovať o pätinu menej leteckého benzínu. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)
Za štyri dni airshow získal francúzsky Airbus predbežné aj záväzné objednávky na 115 lietadiel v celkovej hodnote takmer 17 miliárd amerických dolárov, za ten čas získal Boeing záväzné aj nezáväzné objednávky v hodnote 43 miliárd dolárov. Na snímke Airbus A380 vo farbách Malaysian Airlines System. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)
Okrem lietadiel americkej značky Boeing a francúzskeho Airbusu sa vo Farnborough prezentoval aj brazílsky Embraer. Uprostred Embraer 190, ktorého katalógová cena je asi 45 miliónov dolárov. (AP Photo/Sang Tan)
Spoločnosť Omega Tanker ako prvá na svete začala poskytovať komerčné služby tankovania paliva vo vzduchu. Na snímke jej tanker McDonnel Douglas KDC-10, ktorý má nádrže na vyše 161 ton leteckého paliva. (AP Photo/Sang Tan)
Okrem civilných lietadiel sa prezentovali aj vojenské stroje. Bombardér Vulcan počas otvorenia Farnbrough International Airshow sprevádzala letka Red Arrows. (AP Photo/Sang Tan)
Stíhačka F/A - 18 Super Hornet prelietava nad britským Farborough po otvorení medzinárodnej airshow. (AP Photo/Sang Tan)
Kórejský letecký akrobatický tím Black Eagles na nadzvukovej stíhačke T50B, ktorej katalógová cena dosahuje 30 miliónov dolárov. Dovedna ich bolo vyrobených 82. (AP Photo/Sang Tan)
Príslušníci britských ozbrojených síl pred novým vrtuľníkom AgustaWestland AW159 Wildcat, ktorý bol slávnostne odovzdaný ministerstvu obrany na airshow vo Farnborough. Nové vrtuľníky majú slúžiť najmä na záchranné a pátracie akcie. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)
Britský miliardár Richard Branson využil airshow na prezentáciu svojho projektu Virgin Galactic. Výlety do vesmíru by mal ponúknuť najneskôr od roku 2016. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)
Zložené krídla lode Virgin Galactic VSS Enterprise, medzi ktorými možno vidieť akrobatický tím. VSS Enterprise je prvá z piatich suborbitálnych lodí, ktorými chce Richard Branson ponúknuť komerčné lety do vesmíru. (AP Photo/Sang Tan)
Interiér najdlhšej verzie Boeingov 737 v modifikácii 900ER, oranžové LED osvetlenie má simulovať západ a východ slnka. (AP Photo/Sang Tan)
Navádzací systém je súčasťou projektu Boeing P-8 Poseidon. Ide o vojenské lietadlo vyvíjané v spolupráci s americkým námorníctvom. Okrem prieskumných letov zvládne aj boj s ponorkami a loďami. Jeho základom je civilné lietadlo Boeing 737-800. (AP Photo/Sang Tan)
Model bezpilotného lietadla Boeing ScanEngle, ktoré okrem americkej armády využívajú napríklad aj vojaci Poľska, Kanady, Talianska či Austrálie. (AP Photo/Sang Tan)
Autor: Adam Valček | SITA/AP, TASR/AP