Vyčerpávajúca štylistická exhibícia

Vladimir Nabokov: Ve znamení levobočka * Paseka * Praha 2002Ve znamení levobočka predstavuje Nabokova v inej autorskej polohe, než na akú sme boli zvyknutí. Ide o román, ktorému v kontexte celého spisovateľovho diela asi najviac prináleží prívlastok ...

Vladimir Nabokov: Ve znamení levobočka * Paseka * Praha 2002Ve znamení levobočka predstavuje Nabokova v inej autorskej polohe, než na akú sme boli zvyknutí. Ide o román, ktorému v kontexte celého spisovateľovho diela asi najviac prináleží prívlastok politický. A hoci Nabokov ideológie akéhokoľvek druhu v umení striktne odmietal, politika po celý život výrazne zasahovala do jeho života, a teda nepriamo aj do jeho písania. Hoci by svetoznámy románopisec, básnik a literárny vedec akúkoľvek interpretáciu vychádzajúcu zo životopisu isto rázne odmietol, v knihe sú „jisté odlesky bezprostředně způsobené idiotskými a odpornými režimy, které všichni známe“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jeho precízny prístup k vlastnému písaniu vychádzal z jeho presvedčenia o vlastnom výnimočnom talente, ktorý chcel neprestajne rozvíjať. V tvorbe nadväzoval najmä na tvorbu románopiscov moderny (v Paríži sa zoznámil s Jamesom Joyceom). Obdivoval Sterna, Flauberta, Puškina, Gogoľa. Dostojevského považoval za autora priemerných detektívok. Pojem „seriózna literatúra“ považoval za eufemizmus pre prázdnu hĺbku a vždy vítané otrepané frázy. Kafka bol preňho „veľký nemecký autor“, Orwell mu pripadal tuctový. Neznášal Balzaca, Thomasa Manna, Sartra. Vysmieval sa z psychoanalýzy, Freuda nazýval „viedenským šarlatánom“ a posmešne navrhol, aby sa všetky jeho knihy predávali s nálepkou „freudistom vstup zakázaný“.

Ve znamení levobočka ukazuje, že pre Nabokova je literatúra fiktívnym nezávislým priestorom textuality a vedomia. Tentoraz si zvolil literárny žáner anti-utópie, no zároveň ho deformuje, paroduje, ironizuje a podrobuje vplyvu iných textov. Hoci hovorí o grotesknom policajnom štáte v čase totalitnej vlády, vôbec nejde o spoločensko-kritický či nebodaj angažovaný román. Nabokov sa aj tentoraz bráni ustálenému vnímaniu označovaného sveta. Príbeh hlavného hrdinu, geniálneho filozofa Adama Kruga je situovaný do modelovej krajiny a ani politický režim nie je pomenovaný. Zámerom autora nebolo podať svedectvo o dobe a vyjadriť politický názor - šlo mu výhradne o sprostredkovanie estetického pôžitku.

SkryťVypnúť reklamu

Za prekliatie života považoval Nabokov fakt, že sa po emigrácii do Spojených štátov musel vzdať tvorby v ruštine. Svoj prerod na po anglicky píšuceho autora označil za agóniu. Ve znamení levobočka je Nabokovov druhý po anglicky napísaný román. Aj preto autorova nesmierne bohatá lexika a štylistické majstrovstvo vyrážajú dych. Vďačným materiálom na citovanie bez úvodzoviek a uvedenia zdroja sa pre Nabokova stali aj niektoré Leninove a Hitlerove prejavy či úryvok zo sovietskej ústavy.

Predsa sa však nemôžem ubrániť dojmu, že Ve znamení levobočka trocha trpí až nadmierou Nabokovových literárnych fígľov, ktoré - nech sú akokoľvek rafinované - predsa nedokážu zakryť isté slabiny fabuly. Akoby autora náročná štylistická exhibícia natoľko zamestnala, až mu nezostalo nič iné, ako dej ukončiť uprostred vety. Výraznejšie než v iných knihách Nabokov v texte vystupuje v úlohe vševedúceho autora, „antropomorfického božstva“. Komentár deja i neprestajné spochybňovanie tradičného románového rozprávania sú podané s jeho typickou nemilosrdnou iróniou.

SkryťVypnúť reklamu

Román je pre všetkých, ktorí, ako napísal Nabokov, „majú predstavivosť, pamäť, slovník a istý zmysel pre umenie - zmysel, ktorý som v sebe rozvíjal a ktorý rozvíjam aj u druhých, kdekoľvek na to mám príležitosť“.

Autor: MICHAL HVORECKÝ(Autor je prozaik a editor www.inzine.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 258
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 737
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 213
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 777
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 840
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 647
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 408
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu