Politické progamy v praxi – čaká nás zmes kompromisov

BRATISLAVA – Experti Inštitútu pre verejné otázky analyzovali volebné programy všetkých väčších strán okrem programu HZD, ktorý ešte nebol k dispozícii. Inštitút tvrdí, že tento rok sú volebné programy menej kvalitné, ako boli pred štyrmi rokmi.

BRATISLAVA – Experti Inštitútu pre verejné otázky analyzovali volebné programy všetkých väčších strán okrem programu HZD, ktorý ešte nebol k dispozícii. Inštitút tvrdí, že tento rok sú volebné programy menej kvalitné, ako boli pred štyrmi rokmi.

Experti sa zamerali na šesť oblastí – právny štát, demokracia a ústavnosť (G. Mesežnikov), zahraničná, bezpečnostná a obranná politika (M. Korba), ekonomika (A. Salner, M. Beblavý), sociálna politika (I. Radičová), národnostná politika (M. Kusý) a životné prostredie (M. Huba).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štíhla vláda a iný volebný systém

Mesežnikov tvrdí, že zmena ústavy po voľbách vyzerá málo pravdepodobná, pretože návrhy strán na novelizáciu sa líšia. Pravdepodobnejšia je možnosť zmeny volebných pravidiel – navrhuje ju SDKÚ, Smer, ANO, HZDS, SDA, KDH a SDĽ.

Väčšina strán je za „štíhlu vládu“, ak by dodržali svoje sľuby, po voľbách by mal klesnúť počet ministerstiev. Celoplošné zrušenie okresných úradov navrhujú OKS, DS, KDH a SDKÚ.

Mesežnikov zostavil pomyselný „rebríček“ kvality programov v tejto oblasti – vedie OKS, za ním ANO, SDKÚ a Smer.

Ekonomika – nijaké konkrétne sľuby

Ekonomické časti programov podľa Andreja Salnera charakterizuje malá konkrétnosť. „Asi najprepracovanejší program má OKS, aj program SDKÚ je súvislý, programy HZDS a ANO sú pomerne detailné. Žiaden však nemal dosť ukazovateľov, ktoré by sa dali vypísať a ich plnenie po čase hodnotiť,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Programy oplývali skôr všeobecnými vyjadreniami – zníženie nezamestnanosti, efektívnejší výber daní a podobne. Mnohým stranám však zjavne chýbajú experti, čo sa prejavilo v jazyku programov.

Sociálne veci – nevieme, o čom hovoríme

Nedostatok vedomostí základných pojmov badať podľa Ivety Radičovej aj v časti o sociálnej politike. Ak by mal rozhodovať rozsah a prepracovanosť volebného programu v oblasti sociálnej politiky, potom pravicové strany „trápia“ sociálne problémy viac ako ľavicové, hovorí.

Strany – okrem OKS, SNS a HZDS – nerozlišujú systémy sociálnej politiky, teda štátnu sociálnu podporu a sociálnu pomoc, nechápu súvislosti napríklad medzi poistením v nezamestnanosti, zdravotným poistením a sociálnou pomocou. „Smer má najjasnejšie stanovené ciele, ale nemá postupy,“ povedala Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

Zhoda v zahraničnej politike

Všetky politické strany okrem KSS a SNS (program PSNS neanalyzovali) sa zhodujú v otázke zahraničnej politiky – podporujú vstup do NATO a Európskej únie. HZDS a Smer však zdôrazňujú potrebu „zachovania dôstojnosti“ Slovenska v týchto združeniach.

Strany (okrem KSS) sa tiež v zásadných veciach zhodnú v názoroch na obranu a vnútornú bezpečnosť. „Najprepracovanejší program v oblasti domácej bezpečnosti má SDKÚ,“ povedal Matúš Korba.

Čaká nás mix programov

Z analýzy vyplýva, že po voľbách majú šancu na spoluprácu ANO, SDKÚ a SMK, ktorých programy sú zlučiteľné v základných bodoch. Analytici zároveň upozorňujú, že aj pred štyrmi rokmi sa spoločný vládny program výrazne líšil od volebných programov. „To nás čaká aj teraz,“ hovorí Kusý. „Čaká nás opäť mix, v ktorom sa budú hľadať kompromisy,“ tvrdí Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

Strany sa boja menšín

Charakteristické pre národnostnú politiku strán podľa Miroslava Kusého je, že strany sa boja používať slová ako Róm, Maďar, Rusín, etnikum, národnosť. Smer má napríklad v programe len dve vety o Rómoch, ostatné strany ani to. Istú koncepciu národnostnej politiky má len SMK, ale tá je „šitá na mieru“ maďarskej menšine. „Po voľbách nás čaká situácia, že programy ostatných budú len reakciou na SMK,“ hovorí Kusý.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu