
Prezident Schuster pri prevoze z Bratislavy do viedenskej nemocnice sedel v automobile značky BMW (na snímke), ktorý sprevádzali ďalšie tri vozidlá Úradu na ochranu ústavných činiteľov a dve policajné autá.
FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Konzílium lekárov, ktorí dohliadajú na zdravotný stav prezidenta Schustera, sa malo zísť včera o štvrtej popoludní v Nemocnici ministerstva obrany v Bratislave. Prezident Schuster sa však rozhodol zveriť do opatery viedenských lekárov, takže nakoniec sa stretnutie nekonalo.
Stálymi členmi lekárskeho konzília sú podľa doteraz zverejnených informácií minister zdravotníctva Roman Kováč, osobný lekár Rudolfa Schustera Peter Mayer, zástupca primára interného oddelenia Nemocnice ministerstva obrany Miroslav Martinkovič, vedúci kancelárie prezidenta Jozef Sirotňák, zástupca riaditeľa úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa, hovorca prezidenta Ján Füle a dcéra prezidenta a lekárka Ingrid Schusterová. Okrem nich sa v konzíliu striedajú ďalší odborníci.
Prezidentov hovorca Ján Füle včera odpovedal na otázky novinárov, či sa naši lekári necítia prezidentovým rozhodnutím dotknutí. Podľa Füleho prezident jednoducho dostal ponuku a rozhodol sa.
Na otázku, či sa našim lekárom, naopak, skôr neuľavilo, keď prezident odišiel, lebo už nebudú pracovať pod prípadnou hrozbou trestného oznámenia, Füle odpovedal: „Ja som hovoril s pánom prezidentom pred tým, ako odchádzal, a opakovane zdôrazňoval, že si váži prácu našich lekárov, ale že využije ponuku prezidenta Klestila. Lekári neboli pod tlakom, bola tam normálna atmosféra, spolupracovali vojenskí lekári, civilní lekári, rozumeli si, telefonovali si s rakúskymi lekármi, bola tam pracovná atmosféra, nie taká, žeby sa niekto vyvyšoval ako pred dvoma rokmi, neboli žiadne reči o provinčných lekároch.“ (rf)
Reakcie na prezidentovo rozhodnutie
TIBOR ŠAGÁT, bývalý minister zdravotníctva: Podľa neho rozhodnutie prezidenta nechať sa previezť na kliniku vo Viedni môže mať nedozerne negatívne následky. „Ak to zoberieme extrémne, 5,5 milióna občanov Slovenska bude cestovať do zahraničia, ak nebudú spokojní s priebehom a tempom liečby?“ Do zahraničia sa podľa Šagáta odvážajú pacienti, ktorých nemáme možnosti liečiť na Slovensku. „Ide predovšetkým o náročné transplantácie. Ak by odporúčanie na prevoz vydalo lekárske konzílium, akceptoval by som ho.“ Prezident sa však rozhodol sám, čo Šagát označil za nepriame vyjadrenie nedôvery slovenskému zdravotníctvu.
ŠTEFAN ZELNÍK, lekár, poslanec PSNS: „Mrzí ma, že prezident vytvára takýto obraz o slovenskom zdravotníctve.“ Podľa neho je aj u nás dostatok odborníkov a prezidentov prevoz do Rakúska považuje za neuvážený krok. „Nepovažujem ho navyše za potrebný, pretože prezidentov zdravotný stav si to nevyžaduje.“
PETER TATÁR, lekár, poslanec OKS: „Pred dvoma rokmi bol v bezvedomí, dodatočne sa dozvedel, čo sa s ním dialo, a preto zrejme nedôveruje domácemu zdravotníctvu.“ Myslí si, že teraz jeho nedôvera nie je odôvodnená. „Ja ho chápem, ale v tomto prípade sa o prezidenta starali dobre.“ (sita, rf)