BRATISLAVA – Zápasmi v štyroch štvorčlenných skupinách sa zajtra začnú v Indianapolise majstrovstvá sveta basketbalistov. O šampionát je medzi americkými priaznivcami veľký záujem, organizátori už pred týždňom hlásili 150-tisíc predaných vstupeniek. Titul obhajuje Juhoslávia, ktorá aj tentoraz patrí medzi najväčších favoritov. Potvrdzuje to aj pohľad do súpisky, do ktorej po váhaní pribudol aj 34-ročný Vlade Divac. Pivot tímu NBA Sacramento Kings pôvodne odmietol reprezentovať, no na nátlak juhoslovanských funkcionárov i verejnosti podľahol. Trojnásobní majstri sveta majú v tíme okrem Divaca ďalších hráčov pôsobiacich v NBA: Stojakoviča (Sacramento), Radmanoviča a Drobnjaka (Seattle), Jariča (L. A. Clippers).
Kandidátom na titul je aj USA, hoci na rozdiel od predchádzajúcich vrcholných podujatí sa termín Dream Team nespomína. Káder, v ktorom chýbajú najväčšie hviezdy ako Shaquille O‘Neal, Kobe Bryant, Tim Duncan či Allen Iverson, verejnosť tak trochu podceňuje. Jermaine O‘Neal z Indiana Pacers, jeden z najlepších v prípravných zápasoch, hovorí: „To, že nás ľudia podceňujú, nás iba viac motivuje. Kritikov umlčíme našimi výkonmi.“
Jeden z najúspešnejších koučov NBA George Karl, ktorý Američanov vedie, má k dispozícii hráčov: Elton Brand (L. A. Clippers), Antonio Davis (Toronto Raptors), Baron Davis (New Orleans Hornets), Michael Finley (Dallas Mavericks), Raef LaFrentz (Dallas Mavericks), Shawn Marion (Phoenix Suns), Andre Miller (L. A. Clippers), Reggie Miller (Indiana Pacers), Jermaine O‘Neal (Indiana Pacers), Paul Pierce (Boston Celtics), Ben Wallace (Detroit Pistons), Jay Williams (nováčik NBA, draftovaný Chicago Bulls).
Z Európy si okrem Juhoslávie vybojovalo účasť na svetovom šampionáte Nemecko (s Dirkom Nowitzkým, Dallas Mavericks), Španielsko (Paul Gasol, Memphis Grizzlies), Rusko (Andrej Kirilenko, Utah Jazz) a Turecko (Hidayet Türkoglu, Sacramento Kings).
(šef)
Zloženie skupínA: Juhoslávia, Španielsko, Kanada, Angola
B: Brazília, Turecko, Portoriko, Libanon
C: USA, Nemecko, Čína, Alžírsko
D: Argentína, Rusko, Nový Zéland, Venezuela
(do dvoch šesťčlenných osemfinálových skupín postupujú prvé tri tímy)
Juhoslávia 4 3 2
USA 3 3 3
ZSSR 3 3 2
Brazília 2 2 2
Argentína 1 0 0
Rusko 0 2 0
Čile 0 0 2
Chorvátsko 0 0 1
Filipíny 0 0 1
1998 – Atény: 1. Juhoslávia, 2. Rusko, 3. USA
1994 – Toronto: 1. USA, 2. Rusko, 3. Chorvátsko
1990 – Buenos Aires: 1. Juhoslávia, 2. ZSSR, 3. USA
Medailová bilanciaPredchádzajúce MS