MOSKVA – Hrozí, že ropy na svetových trhoch rapídne ubudne a jej cena sa vyšplhá do astronomických výšok. Dôvodom by nemal byť len očakávaný útok na Irak, ale aj priškrtenie ruských ropovodných kohútikov. Rusko je po Saudskej Arábii druhým najväčším exportérom. Obmedzenie vývozu ropy by mohlo trvať niekoľko mesiacov.
Ministerstvo energetiky včera odporučilo Kremľu, aby zakázal vyviezť viac ako pätinu vyťaženej ropy. Argumentuje pritom malými zásobami ropy na zimu. „Je nevyhnutné od septembra zaviesť povinnosť (ťažobných firiem) umiestniť osemdesiat percent ropy na domácom trhu,“ vyhlásil prvý námestník ministra energetiky Ivan Matlašov.
Ruské ťažobné spoločnosti sa už dlho snažia pumpovať čo najviac ropy na trhy, kde sa platí v tvrdej mene. Aj ceny sú vo vyspelých krajinách zvyčajne vyššie ako v Rusku. Vláda v Moskve sa snaží obmedziť export stále vyššími vývoznými clami. Od septembra zvýšia Rusi clá na vývoz ropy z desiatich na dvadsať eur za tonu.
Matlašov si nemyslí, že toto opatrenie zabráni masívnemu odtoku ropy do zahraničia. „Nebude to mať žiadny vplyv,“ tvrdí. „Ak by sme exportné clá zdvihli hoci aj trikrát, výsledok bude nulový.“
Ruských ťažobných spoločností sa pritiahnutie ropovodných kohútikov smerom na Západ, paradoxne, takmer nedotkne. Konstantin Reznikov, energetický analytik Alfa Banky, tvrdí, že ťažobné firmy si budú exportné straty kompenzovať vyššími cenami na domácom trhu počas zimnej sezóny.
V Rusku by mali v septembri vyťažiť 4,20 milióna ton ropy, pričom za normálnych okolností by na zahraničných trhoch skončilo 2,52 milióna ton. Podľa Matlašova z ministerstva energetiky chýba Rusku na zimu 3,70 milióna ton.
Rusko je druhým najväčším exportérom ropy a denne vyvezie tri milióny barelov ropy. Dočasné obmedzenie dodávok ruskej ropy na svetové komoditné trhy by tak malo za následok nedostatok suroviny pre európske rafinérie a cena by išla hore. V konečnom dôsledku by za drahšie palivo platili hlavne vodiči a niektoré chemičky. (tv, reuters)