Typický obrázok z mládežníckej dediny. Dopoludnia sú neskôr narodení v práci a v uliciach vidieť len starších. Najstaršia obyvateľka Helena Sulanová (vpravo) má 83 rokov.
Dedina Mládeže leží na úplnej rovine pri sútoku Váhu a Malého Dunaja. Na jednej strane obce sú domy a na druhej iba areál úspešného družstva a administratívne budovy.
Obec v okrese Komárno. Vznikla v roku 1949, založili ju brigádnici Trate mládeže, ktorí skultivovali neúrodné a močaristé polia a položili základy socialistického poľnohospodárstva. Tunajšie JRD slúžiace za vzor pri socializácii dediny bolo za dosiahnuté výsledky viackrát vyznamenané. (Encyklopédia Slovenska, Slovenská akadémia vied 1977)
* Zakladatelia Dediny Mládeže boli slovenskej národnosti, neskôr sem úrad prisťahovali aj niekoľko ľudí maďarskej národnosti. V roku 1949 mala obec 60 obyvateľov, v roku 1958 už 800. Dnes je ich asi 520.
* V Dedine Mládeže je 135 domov, k obci však patrí aj Malý Ostrov, ktorý nemá s históriou Dediny Mládeže nič spoločné. V Malom Ostrove je asi sto domov, v polovici z nich nebýva nik.
* Od roku 1952 mali v dedine miestny národný výbor, od roku 1954 poštový úrad, od roku 1957 obchod a krčmu. Bola tam aj poľnohospodárska učňovka, v ktorej vychovali 2500 traktoristov. Miestne jednotné roľnícke družstvo dostalo v roku 1953 od Povereníctva pôdohospodárstva putovnú zástavu ako najlepšie JRD na Slovensku. O dva roky neskôr JRD vyznamenali Radom práce.
* V roku 1966 zriadili v bývalej budove učilišťa detský domov, založili obecný park a vybudovali oplotené futbalové ihrisko. V roku 1973 dostalo družstvo veľkoplošné závlahové systémy a postavili kolkáreň.
* V roku 1976 sa družstvo zlúčilo s JRD Kolárovo a zakrátko zaradili obec medzi zánikové. Stavebný zákaz zrušili až koncom osemdesiatych rokov a od roku 1990 vyrástla Nová ulica so siedmimi domami.
* Stred obce leží v nadmorskej výške 109 metrov. Vekový priemer je vyše 47 rokov, v obci žije 30 percent obyvateľov slovenskej národnosti a 70 percent maďarskej.