Deti by nemala vychovávať partia

Vychovávať deti nás v podstate neučí nikto. Vačšinou vychádzame z toho, čo sme poznali ako malí vo vlastnej rodine, niekedy sa so svojimi starosťami podelíme so známymi. Podľa odborníkov z poradní však Slováci len málokedy vyhľadajú pri problémoch v ...


ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV


Vychovávať deti nás v podstate neučí nikto. Vačšinou vychádzame z toho, čo sme poznali ako malí vo vlastnej rodine, niekedy sa so svojimi starosťami podelíme so známymi. Podľa odborníkov z poradní však Slováci len málokedy vyhľadajú pri problémoch v rodine psychológa.

Malé deti, malé problémy?

Nejedného rodiča vie poriadne zaskočiť aj štvorročné dieťa, ktoré sa zatne a zúrivo plačúc odmieta uznať naše rozumné požiadavky. Psychológovia upozorňujú, že vtedy by sme sa mali zamyslieť nad pravidlami, ktoré sme dieťaťu stanovili a zhodnotiť, či nie sú príliš prísne. A najmä komunikovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Dieťa potrebuje cítiť, že ho rodič má rád a že sa mu snaží porozumieť, vcítiť sa do jeho starostí,“ hovorí liečebná terapeutička Eva Opálová. „Ak má takéto zázemie, dokáže samo sebe porozumieť a rozvíja sa.“

Prísne pravidlá, „dozor“ a neprimeraná ochrana

Odborníci na výchovu však tvrdia, že priemerná slovenská rodina je stále ešte postavená skôr na patriarchálnom ako na empatickom princípe. Jej charakteristickou črtou je na jednej strane množstvo prísnych pravidiel, ktoré dokonca môžu vychádzať z už zastaraných predstáv o tom čo sa patrí a čo nie. Na druhej strane je paradoxne až neprirodzene silná tendencia chrániť „našich najmenších“ pred dôsledkami ich činov a problémami, ktoré život prináša. Len máloktorá matka dovolí svojmu dieťaťu pokresliť stenu v detskej izbe (zničí ju!) alebo zatĺcť niekoľko klincov do dosky (ublíži si!).

SkryťVypnúť reklamu

„Dieťa potrebuje jasne stanovené pravidlá rodinného spolužitia, ale musí poznať aj svoje povinnosti a práva,“ hovorí primár detského oddelenia Pinellovej nemocnice v Pezinku Ján Šuba. „Inak je zneistené a nemôže sa priaznivo psychicky rozvíjať.“ Zároveň však potrebuje dôveru viac ako prísnu kontrolu a priestor, aby mohlo vyskúšať svoje schopnosti.

Klesla súdržnosť a vzrástla konfliktnosť

Pred rokom bol v občasníku Medzinárodného strediska pre štúdium rodiny popísaný výskum zameraný na vnímanie rodiny očami stredoškolákov. Sledované boli vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny, dimenzie osobnostného rastu a dimenzie udržiavania rodinného systému. Zo zistení vyplýva nielen to, že vzťahy medzi členmi rodiny sa z pohľadu testovaných zhoršili (klesla súdržnosť a vzrástla konfliktnosť), ale v rodinách výrazne poklesla organizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia vyjadruje, do akej miery vládne v rodine poriadok, ako sú formulované pravidlá rodinného spolužitia, vymedzené práva a kompetencie jednotlivých členov. Je jedným z faktorov pri posudzovaní funkčnosti rodiny. Podľa sociologičky Sylvie Porubänovej vyjadruje aj čas a energiu, ktorú rodičia investujú do rodinného života.

Ďalším poznatkom z výskumu je to, že v sledovaných rodinách bolo zaznamenané mierne zvýšenie vyžadovania disciplíny a kontroly a zároveň nižšia miera vymedzenia pravidiel. Podľa Porubänovej môže byť tento rozpor jedným zo zdrojov zvýšenej konfliktnosti v rodinách.

Rodičia sú pre deti vzormi

Aj keď sú stredoškoláci v mnohom samostatní, potrebujú rodiča a jeho záujem. Keď ho nenájdu, hľadajú ho napríklad v partii rovesníkov, v parku alebo na ihrisku. A keď situáciu skomplikujú napríklad školské neúspechy, neschopnosť alebo nemožnosť nájsť si primeranú prácu, nasleduje otrepaný záver – alkohol alebo drogy.

SkryťVypnúť reklamu

Preto si niektorí pedagógovia myslia, že namiesto parku a ulice by školy mali byť miestom, ktoré je pre deti otvorené aj po vyučovaní, aj do neskorých večerných hodín, kde sa môžu nielen stretnúť s priateľmi, ale aj poradiť s vyškolenými odborníkmi. MONA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 371
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 974
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 128
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 113
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 922
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 663
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu