BAGDAD - V Iraku sú si vedomí narastajúceho medzinárodného tlaku alebo prípadného amerického vojenského zásahu proti režimu Saddáma Husajna. Podľa agentúry AFP sa preto Bagdad rozhodol odštartovať diplomatický útok proti Bielemu domu, ktorý napríklad obsahuje preferenčný predaj ropy a plynu Rusku a Číne, ak nebude podporovať americký vojenský zásah.
Okrem toho sa Husajnovi diplomati rozhodli, že budú oslovovať aj lídrov arabských krajín, aby ich „presvedčili, že útok na Bagdad je útok na arabský národ“.
Už predvčerom z Bagdadu odleteli delegácie do Číny a Ruska, stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, aby im ponúkli lacnejšie palivo. Návrh vyšiel z úst irackého kancelára Nadžího Sabráho al-Hadíziho, ktorý vedie početnú delegáciu v Pekingu, odkiaľ odletí do Moskvy a zrejme i do Turecka.
Iracká ponuka rovnako obsahuje záujem o nákup potravín a liekov.
Irak je jeden zo štátov s najväčšími rezervami ropy vo svete, „čierne zlato“ však môže predávať iba výmenou za potraviny, ako to stanovujú sankcie OSN, ktoré medzinárodné spoločenstvo na Bagdad uvalilo po vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
V rámci diplomatickej ofenzívy sa chce Saddám zamerať aj na Turecko, člena Severoatlantickej aliancie. Minister obchodu Mohammed Saleh by mal v Ankare ponúknuť nové bilaterálne dohody, v ktorých nebude chýbať spolupráca v energetickom sektore. Turecko je strategickým partnerom USA a priamo susedí s Irakom.
V arabskom svete sa má iracká diplomatická ofenzíva sústrediť na Egypt a Saudskú Arábiu - kľúčových partnerov USA na Blízkom východe. Vzťahy Káhiry a Rijádu s Washingtonom nie sú v súčasnosti najlepšie, čo môže iracký diktátor využiť. (taa)