
Na summite v Johannesburgu chcú niektorí účastníci z mimovládnych organizácií protestovať aj tancom.
FOTO - REUTERS
JOHANNESBURG - V juhoafrickom Johannesburgu sa včera začal Svetový summit o udržateľnom rozvoji (WSSD). Dosiahnuť jeho ciele - vyviesť z chudoby milióny ľudí bez ďalšieho poškodzovania životného prostredia - však od začiatku komplikujú rozpory medzi vyspelými a rozvojovými krajinami. Nezhody, ktoré sa prejavili už na prípravných schôdzkach pred summitom, sa týkajú hlavne ekonomických problémov. USA a iné bohaté krajiny majú od začiatku námietky proti tomu, aby summit prerokoval otázky obchodu a pomoci. Skepticizmus budí i nezáujem niektorých vysokých svetových politikov o konferenciu, čo napríklad symbolizuje neúčasť amerického prezidenta Georgea Busha.
Všetci delegáti konferencie, má sa ich v Johannesburgu zísť 40 000 až 60 000, sa však zhodujú v tom, že je načase zamerať sa na konkrétne napĺňanie cieľov dohodnutých pred 10 rokmi na ekologickom summite v brazílskom Riu de Janeiro. „Globálne spoločenstvo doteraz nepreukázalo vôľu uviesť do praxe rozhodnutie, ktoré slobodne prijalo,“ posťažoval sa v úvodnom prejave predseda WSSD, juhoafrický Thabo Mbeki. Zdôraznil, že záverečné dokumenty konferencie musia obsahovať konkrétne ciele a časový rozvrh ich plnenia. „Svet sa stal globálnou dedinou. Na prežitie všetkých obyvateľov tejto dediny je potrebné dosiahnuť univerzálne dohody a spolupracovať na odstránení rieky, ktorá oddeľuje ich chudobné a bohaté štvrte,“ vyhlásil Mbeki. „Treba, aby sme dokázali miliardám ľudí na celom svete, že neprijímame ľudskú spoločnosť, ktorá sa opiera o divošský princíp prežitia najzdatnejších.“
Konferencia, ktorá sa koná v johannesburskom finančnom centre v Sandton City do 4. septembra, má na programe päť kľúčových tém - čistejšiu vodu, energetiku nepoškodzujúcu životné prostredie, zdravotníctvo, udržateľné poľnohospodárstvo a zachovanie biodiverzity. Včera bolo na „pretrase“ zdravotníctvo.
Na summite sa už počas uplynulých dní prejavila veľká antiglobalistická loby.
Pozorovatelia sa obávajú, že Juhoafrická republika môže očakávať podobné protesty, aké svojho času zažili účastníci summitov Svetovej obchodnej organizácie v Seattli či v Prahe.
(čtk)