MONITOR: Európska tlač o EÚ

BRATISLAVA 26. augusta (SITA) - Živá televízna diskusia medzi nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a jeho kresťansko-demokratickým protikandidátom Edmundom Stoiberom, ktorá je prvou svojho druhu v nemeckých dejinách, urobila na nemecké denníky len mal

ý dojem. Düsseldorfský Handelsblatt konštatuje, že diskusia bola lacnou show, ktorá nemala ani náhodou politický obsah. "Ak niekto trpí chronickou nespavosťou, tak po tejto relácii nepotreboval prášky na spanie," domnieva sa denník. Handelsblatt už vážnejšie dodáva, že diskusia nijako nezmenila stanoviská oboch hlavných nemeckých strán. "Gerhard Schröder sa znovu ukázal ako prehnaný mediálny profesionál, ktorý zvláda politickú sebaprezentáciu ako nikto iný," píše Handelsblatt. "Dobre si však viedol aj jeho súper Edmund Stoiber. Presviedčal najmä presnou znalosťou faktov a agresivitou," uzatvára denník.
Ani komentátora denníka Frankfurter Rundschau predvolebná debata nepresvedčila. Média podľa neho túto udalosť zbytočne nafúkli. "Po historicky prvom televíznom dueli medzi kandidátmi na funkciu nemeckého kancelára sa média snažia na diskusii priživiť a priniesť o nej čo najviac ohlasov," píše denník a konštatuje, že diskusia nevniesla do predvolebnej kampane žiadne nové
Podľa švajčiarskeho denníka Le Temps bola historicky prvá debata tohto druhu v Nemecku "plochá" a "chýbal jej rytmus". Pozorovatelia očakávali, že tento duel pozdvihne dynamiku predvolebnej kampane. Možno to však bol príliš optimistický predpoklad. Denník si všíma, že páni Schröder a Stoiber sa na seba prakticky nedívali a svoje odpovede adresovali predovšetkým obom moderátorom diskusie. Podľa Le Temps majú diváci právo byť rozčarovaní.
V týchto dňoch sa začína svetová konferencia o trvalo udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu. Britský Daily Telegraph predpovedá, že konferencia skĺzne do chaosu, lebo Spojeným štátom sa nepodarilo preklenúť názorovú priepasť, ktorá ich delí od európskych partnerov.
Times oznamujú, že Británia patrí medzi tie krajiny, ktoré Američanov vinia zo sklamania chudobných štátov sveta. "Británia sa pripojila k výzvam rozvojových krajín, aby boli stanovené jasné ciele, ako znížiť počet ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode alebo elektrine. Spojené štáty sa ale netaja tým, že žiadne nové ciele v tomto smere vytýčiť nechcú a že ani neposkytnú nové financie na potlačenie chudoby alebo zlepšenie stavu životného prostredia," podotýkajú Times.
Ich redakčný komentár však zdôrazňuje, že najvýraznejšie sa na zhoršovaní svetovej ekológie a chudoby podieľajú diktátorské režimy. Ako príklad uvádzajú Times niekdajší Sovietsky zväz a tamojšiu devastáciu životného prostredia a rovnako vládu Roberta Mugabeho v Zimbabwe, ktorá nielenže prispieva k ekologickým škodám, ale udržuje svojich obyvateľov v hlbokej biede.
"Ľudia, ktorí žijú v páchnucich slumoch alebo musia chodiť dlhé kilometre za miznúcim drevom na kúrenie, tí si čím ďalej tým viac uvedomujú vzťah medzi chudobou, znečisťovaním životného prostredia a politiky, ktorí sa im nemusia nijako zodpovedať. Štátnici z demokratických krajín by mali vyjsť z defenzívy a ukázať na tieto režimy prstom. Veľmi v to ale nedúfajte," možno čítať v úvodníku Times.
Hlavný redakčný článok Guardianu opakuje argument, že veľký podiel na biede rozvojového sveta má diskriminačná obchodná politika Západu. "Johannesburg je ideálnym miestom, kde by sa mohla uzavrieť dohoda, že bohatšie štáty prijmú dovoz poľnohospodárskej produkcie z chudobných krajín. Tento Summit Zeme by sa mal zapísať aspoň niečím," vyzýva redakčný komentár Guardianu.
Najpovzbudivejšie - a tiež s najráznejšou úpravou titulnej strany - pristupuje ku konferencii denník Independent. "V bohatých častiach sveta sa stal módnym názor, že tento summit predstavuje len plytvaním času a peniazmi... Ale tomuto konsenzu, presadzovanému cynikmi zľava i sprava, by sme mali čeliť. Samozrejme, že bohaté a chudobné krajiny sú hlboko rozdelené v pohľade na širokú agendu dobrých úmyslov, s ktorými idú na konferenciu... Avšak pokiaľ nám chýba nejaká celosvetová vláda, tento summit je jediná cesta ako pokročiť smerom k udržateľnému spôsobu života," podčiarkuje titulný článok Independentu. Za najpomalšiu loď v konvoji ekologického myslenia denník označuje americkú verejnú mienku. Americký volič, lačný po zdrojoch hospodárskeho rastu, je podľa Independentu hlavnou prekážkou ku globálnemu trvale udržateľnému rozvoju. Ale aj za oceánom sa tieto postoje začínajú meniť, dodáva nádejne Independent a vyzýva: Čím viac štátnikov využije túto príležitosť na to, aby presviedčali svojich spoluobčanov o potrebe spoločnej akcie na záchranu ekosystému, tým lepšie.
Krajiny chudobného juhu sú podľa francúzskych novín Le Monde v práve, keď trvajú na tom, aby si konferencia stanovila konkrétne ciele podložené číslami, aj keby malo byť zúčtovanie obmedzené len posledných desať rokov.
Madridský denník El Mundo v tejto súvislosti konštatuje, že konferenciu nepriaznivo poznamenala neprítomnosť amerického prezidenta Georgea Busha. "Zodpovednosť za dosiahnutie hmatateľných výsledkov sa tak presúva na bedrá Európskej únie," uvádza denník a pokračuje: "Johannesburg ponúka našej planéte skvelú príležitosť definovať vlastnú budúcnosť, ale vzhľadom na ťaživosť niektorých otázok nie sú vyhliadky vôbec sľubné."
Ani rotterdamský denník Algemeen Dagblad neočakáva na konferenciu žiadny významný prielom, najmä preto, že Spojené štáty sú podľa neho príliš zaneprázdnené vojnou proti terorizmu. "Krajina, ktorá spotrebuje najviac energie na svete, má teraz na starosti úplne iné veci. Bush to dal svojou neprítomnosťou veľmi výrazne najavo," uzatvára denník.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu