VIEDEŇ – „Včas ste nás nevarovali! Otvorili ste nádrže veľmi neskoro! Začali ste evakuáciu až na poslednú chvíľu! Nechali ste nás stavať veľmi blízko pri vode!“ – tieto a mnohé iné výčitky v týchto dňoch zaznievajú z úst obyvateľov rakúskych regiónov, ktorých postihla „storočná voda“.
Povodne podľa vládnych odhadov v Rakúsku „ťažko poškodili“ asi 10 000 obytných domov a stovky tovární. Politici a úrady síce postihnutým sľubujú „veľkorysú a nebyrokratickú pomoc“, ale tá podľa všetkého pokryje len menšiu časť škôd na súkromnom majetku.
Niektorí postihnutí sú navyše presvedčení, že rozsahu škôd sa dalo aspoň čiastočne predísť a dúfajú v ďalšie odškodnenie tými, ktorým vyčítajú zlyhanie. Terčom kritiky sú predovšetkým prevádzkovatelia vodných elektrární na dolno a hornorakúskych prítokoch Dunaja, ale aj starostovia niektorých miest a dedín.
„Keby tí ľudia včas varovali, bolo by možné odviezť väčšinu hnuteľného majetku do bezpečia,“ tvrdí napríklad advokát Hannes Hirtzberger, ktorý zastupuje stovku obyvateľov malebného údolia rieky Kamp a podunajskej vinárskej oblasti Wachau. Po povodniach pred 11 rokmi od elektrární pre svojich mandátov vymohol odškodnenie vo výške 30 percent škôd.
Miliónové žaloby tento rok pripravujú aj ďalší Hirtzbergerovi kolegovia z Dolného Rakúska. Renomovaný viedenský advokát Georg Zanger v týždenníku „Format“ navyše tvrdí, že postihnutí majú zo zákona nárok na stopercentné odškodnenie, pokiaľ sa preukáže, že úrady zanedbali preventívne opatrenia. „Pokiaľ sa nárok preukáže, tak určite na sto percent,“ potvrdzuje aj podpredseda viedenskej Advokátskej komory Gerhard Horak. Hladina Kampu, na ktorom sú tri vodné elektrárne, tento rok vystúpila na šesť metrov. Množstvo firiem už podalo žalobu na dolnorakúsku elektrárenskú spoločnosť EVN. „Predpoveď počasia navyše bola nepresná,“ bráni sa aj technický riaditeľ EVN Peter Layr. „Počítalo sa s tým, že zrážky ustúpia.“
V Hornom Rakúsku už prokuratúra začala vyšetrovanie proti prevádzkovateľovi elektrární na rieke Enns. „Keby včas vypustili priehrady, mohli by možno prijať novú vodu,“ hovorí štátny predstaviteľ Friedrich Enzenbrunner. Firma Ennswerke podozrenie z verejného ohrozenia z nedbalosti odmieta. Rovnako ako EVN tvrdí, že len dodržala prevádzkové predpisy. Tie sa vraj zasa riadia pokynmi úradov.
Žaloby obyvateľov povodia Dunaja ale hrozia aj energetickému koncernu Verbund-Austrian Hydro-Power. Aj táto firma obvinenia odmieta. V hornorakúskom Mauthausene neďaleko Linca zasa mnoho občanov nadáva na starostu. Aj ten vraj dal ako predseda krízového štábu otvoriť miestnu hrádzu veľmi neskoro.
Rozsah povodní sa tak údajne ešte zhoršil. Ďalším terčom kritiky sú ale aj prognózy Hydrologických služieb v Hornom a Dolnom Rakúsku. „Včasná predpoveď nebola možná,“ bráni ju napríklad Peter Pfeffer z hornorakúskej správy povodia Dunaja.
PRE SME –
DAVID ZELINGER, ORF