Veľa rečí, jedna odpoveď - lepšia je Marion

Na štarte piatkovej nočnej stovky na jednotkovom londýnskom mítingu atletickej Grand Prix boli úradujúca majsterka sveta z Edmontonu 2001 v najkratšom šprinte Ukrajinka Žanna Pintusevičová a olympijská víťazka na tejto trati Američanka Marion Jonesová ...

Na štarte piatkovej nočnej stovky na jednotkovom londýnskom mítingu atletickej Grand Prix boli úradujúca majsterka sveta z Edmontonu 2001 v najkratšom šprinte Ukrajinka Žanna Pintusevičová a olympijská víťazka na tejto trati Američanka Marion Jonesová očividne nervóznejšie ako na vlaňajšom šampionáte v kanadskej provincii Alberta. Obe šprintérky sa stretli prvý raz po roku.

Priveľa rečí

Žanna odfukovala ako parná lokomotíva, vysoko poskakovala. Do blokov zakľakla s vervou, že takmer urobila jamku do tartanu. Marion ešte ako-tak maskovala psychické rozpoloženie. Jej tradičné „preplesky tváre“ akoby na prebudenie a buchnáty do stehien však boli oveľa ráznejšie i trhanejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Atletický súboj roka patril týmto ženám. Všetko, o čom sa mesiace hovorilo, písalo a špekulovalo, sa skončilo, ak prirátame ceremónie na štarte, za päť minút a jedenásť sekúnd. Na konci bolo jasné víťazstvo usmievavej a všeobecne obľúbenej Marion, občianky USA i stredoamerického Belize, odkiaľ pochádza jej mama. Prebehla cieľom za 10,97 v oveľa triumfujúcejšej póze, než sme u nej zvyknutí.

Rodáčka z ukrajinských úrodných stepí (dedinky Nežin) Pintusevičová po prvom manželovi, Blocková po druhom, za slobodna Tarnopoľská horko-ťažko udržala za 11,11 s druhé miesto o stotinu pred ďalšou Američankou Chryste Gainesovou. Tiež bola očividne rada, že to má za sebou. Marion a Žanna si padli do náručia a bolo po paráde. Obe sa zhodli, že okolo pretekov bol neúnosný humbug.

SkryťVypnúť reklamu

Prehrala iba v Edmontone

Losangeleská rodáčka, bývalá basketbalová hviezda Jonesová suverénne potvrdila povesť súčasnej šprintérky číslo jeden. Od roku 1997 dodnes vyhrala všetky stovky. Okrem tej v Edmontone. Na dvojstovke, v ktorej je úradujúcou majsterkou sveta i olympijskou víťazkou, neprehrala od roku 1999 vôbec, hoci ju v tomto roku bežala iba na majstrovstvách USA v Palo Alte.

Absolventka informatiky na severokarolínskej univerzite, ktorá už odreportovala niekoľko basketbalových stretnutí a urobila slávne rozlúčkové interview s Michaelom Johnsonom vlani na Hrách dobrej vôle v Brisbane, má osobný rekord na 100 m 10,65 s. V historických tabuľkách je druhá za nezabudnuteľnou Florence Griffithovou-Joynerovou (svetový rekord 10,49 s, ešte 10,61 s, 10,62 s).

SkryťVypnúť reklamu

Pintusevičová je až jedenásta v spoločnosti ďalších troch bežkýň (napríklad Deversovej) práve výkonom z Edmontonu 10,82 s. Ukrajinka nedrží ani najlepší historický čas Európy. Ten patrí od roku 1998 z Budapešti Francúzke Christine Arronovej 10,73 s.

Za všetkým peniaze

Pointa, prečo sa obe šprintérky stretli až teraz, je v peniazoch. Jonesová je jasne najlepšie zarábajúcou atlétkou planéty a iste sa nestratí ani v top rebríčku medzi mužmi. Podpísala exkluzívnu zmluvu s organizátormi všetkých mítingov Zlatej ligy, má v nej veľkú šancu podieľať sa na zlatom jackpote. Za jedny preteky vraj berie 80- až 100 000 dolárov bez bonusov. Vlani si vyšprintovala 3,5 milióna dolárov.

Pintusevičová berie asi polovicu. Tú jej ochotne vyplatili aj organizátori menších mítingov, na ktorých sa nesporne ľahšie víťazí. V belgickom Heusdene-Zolderi zabehla však 10,83 s, čo je tohtoročný čas roka. Iba v tomto porovnaní vedie nad Marion. V časoch pod jedenásť sekúnd víťazí Američanka 8:5. Obom patrí prvých deväť výkonov sezóny s pomerom 5:4 pre Jonesovú.

SkryťVypnúť reklamu

Bruselská odveta

Ak chceli Angličania dostať obe na štart, zrejme museli Žanne prihodiť. Marion je pekná, zhovorčivá a vraj veľmi naivná, čo v minulosti médiá s obľubou dokumentovali na nevydarenom manželstve s obrovitým a grobianskym guliarom C. J. Hunterom i olympijským pokusom vyhrať päť zlatých medailí (až taký nevydarený nebol, Američanka získala tri prvenstvá a dve bronzové medaily). Dnes už možno o detinskosti 26-ročnej Jonesovej pochybovať.

Tridsaťročná Pintusevičová je záhadná a inteligentná. Iste nie je taký obrovský talent ako Marion. Víťazstvá vie zúročiť, šetrí si sily, neobjavuje sa často, tvrdo trénuje, vynechala európsky šampionát, čo môže viesť aj k rôznym podozreniam a špekuláciám. Žanna je hrdá na svoj židovský pôvod. Druhé manželstvo so svojím manažérom, Američanom rovnakého vierovyznania Markom Blockom je harmonické. Aj ich spoločné plány. Najbližší sa týka dátumu 30. august a mítingu Zlatej ligy v Bruseli. Na štart stovky zakľaknú opäť Marion a Žanna.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu