Luxemburg 12. júna (TASR) - Švédsko plánuje otvoriť trh práce pre obyvateľov nových členských krajín ihneď po rozšírení Európskej únie (EÚ). Oznámila to dnes v Luxemburgu švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová.
Šéfka švédskej diplomacie zároveň vyjadrila nádej, že mnoho ďalších členských krajín EÚ sa k tejto pozícii pridá a umožní pracovníkom z nových krajín uchádzať sa o zamestnanie za rovnakých podmienok, ako obyvateľom terajších členov únie.
"Chcem vás informovať, že Švédsko mieni liberalizovať svoj národný režim (pri voľnom pohybe osôb) hneď v úvodnej fáze," vyhlásila Lindhová na tlačovej konferencii po prístupových rokovaniach so Slovinskom.
V princípe pôjde podľa nej o otvorenie trhu práce od prvého dňa po vstupe nových krajín, hoci plnej liberalizácii môže predchádzať isté "technické obdobie". "Bude to však menej ako dva roky, v princípe to bude od prvého dňa," vysvetlila Lindhová.
EÚ v spoločnej rokovacej pozícii ku kapitole voľný pohyb osôb predložila kandidátom návrh na obmedzenie voľného pohybu pracovníkov na 2+3+2 roky. Po prvých dvoch rokoch by došlo k prehodnoteniu. Krajiny, ktoré by to považovali za potrebné, by mohli obmedzenia predĺžiť o ďalšie tri roky a po ich uplynutí ešte o dva roky.
Tento návrh vychádza v ústrety Rakúsku a Nemecku, ktoré sa obávajú prílevu lacnej pracovnej sily z Východu po rozšírení a žiadali až sedemročné prechodné obdobie, čo v podstate dosiahli. Naopak kandidátske krajiny považujú tieto obavy za neopodstatnené a zatiaľ odmietajú pristúpiť na návrh EÚ. Dnes bude však ako prvé pravdepodobne súhlasiť Maďarsko.
Podľa Lindhovej je v rokovaniach o tejto citlivej kapitole pre kandidátske krajiny dôležité, aby členské štáty EÚ vopred deklarovali svoje zámery, ako mienia uplatňovať národné režimy a kedy chcú pristúpiť k liberalizácii trhu práce. "Myslíme si, že je dobré, keď s tým začne predsedníctvo a dúfam, že ďalší budú nasledovať," dodala švédska ministerka.
Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen privítal rozhodnutie švédskej vlády. "Chcel by som povzbudiť ostatné členské krajiny, aby nasledovali švédsky príklad," uviedol Verheugen. Veľmi by to podľa neho uľahčilo kandidátskym krajinám rokovania a umožnilo by to uzavrieť kapitolu voľný pohyb osôb v súlade s časovým plánom počas belgického predsedníctva v druhej polovici roka.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh