e 40 miliárd eur. Tento odhad predostrel prezident EDF Francois Roussely Výboru pre výrobu a obchod francúzskeho Národného zhromaždenia v súvislosti s plánmi na čiastočnú privatizáciu spoločnosti.
Roussely taktiež podotkol, že firma sa môže v tomto roku ocitnúť v strate v dôsledku argentínskej krízy a slabších výsledkov svojich klientov na francúzskom trhu. Podľa denníka Les Echos nie sú tieto vyhlásenia bezvýznamné, pretože prichádzajú v čase, keď by mal podnik pred privatizáciou začať so svojou hĺbkovou transformáciou. Francúzska spoločnosť, ktorá na Slovensku v najbližších týždňoch prevezme manažérsku kontrolu v distribučnom podniku Stredoslovenská energetika (SSE), je taktiež jedným z potenciálnych záujemcov o kúpu minoritného podielu v Slovenských elektrárňach.
Aktíva EDF dosiahli ku koncu vlaňajška 135,58 miliardy eur, z čoho takmer 79 percent predstavovali fixné aktíva a 21 percent obežné aktíva. Vlastný kapitál spoločnosti predstavoval 13,711 miliardy eur. Významnou položkou pasív boli v roku 2001 opravné položky k rizikám a nákladom vo výške 51,127 miliardy eur. Finančné záväzky dosiahli 25,608 miliardy eur. V minulom roku vytvorila francúzska elektrárenská spoločnosť čistý zisk 841 miliárd pri tržbách 40,716 miliardy.
Inštalovaný výkon elektrární skupiny EDF predstavuje 118 725 megawattov, čím sa EDF zaraďuje na čelo rebríčka elektrárenských spoločností vo svete.
V predchádzajúcich dňoch vymenovala francúzska pravicová vláda poradcov, ktorí by mali riadiť uvedenie akcií EDF na verejný kapitálový trh. Stali sa nimi investičné banky Morgan Stanley a Clinvest. Samotná EDF si pre operáciu prvotnej verejnej ponuky vybrala svojich vlastných poradcov - investičné banky BNP Paribas a Rothschild. Príprava operácie bude podľa odborníkov trvať minimálne deväť mesiacov. Na proces čiastočnej privatizácie EDF bude vplývať vývoj na medzinárodných kapitálových trhoch a politická situácia vo Francúzsku. Proti plánom privatizácie protestujú francúzske odborové zväzy. (reuters)