
Priesaky vody v Komárne.
V povodí vodných tokov na juhu Slovenska sa po povodniach premnožujú komáre. Ich výskyt odborníci označili za kalamitný. Ako skonštatoval vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva Krajského úradu v Nitre Karol Kuna, situáciu je treba riešiť opakovaným chemickým postrekom.
Na území okresu Komárno treba ošetriť 60 kilometrov pozdĺž Dunaja, 30 kilometrov po oboch stranách Váhu a 15 kilometrov po oboch stranách Malého Dunaja. Okrem toho sú liahniská aj na pozemkoch zatopených presakujúcou vodou. Iba v komárňanskom okrese je treba zasiahnuť podľa odhadov na 10 až 12 tisícoch hektárov pôdy. Ďalšie kritické plochy v kraji hlásia z okresu Nové Zámky a Levice.
O kalamite môžeme hovoriť vtedy, keď sa rozmnožia štyri druhy komárov, pričom na juhu Slovenska je v súčasnosti aktuálny iba jeden druh. U nás sa vyskytuje celkom až 49 druhov tohto hmyzu.
Krajský úrad požiadal povodňovú komisiu v Bratislave o štyri milióny korún na chemickú ochranu.
„Kalamitné druhy komárov kladú vajíčka na vlhkú pôdu vo vrstvách až po najnižšiu hladinu vody, kde môžu vydržať viac ako desať rokov. Koľko ich voda zaplaví, toľko hmyzu sa z nich vyliahne. Tohtoročná situácia je mimoriadna, pretože veľa vajíčok je zaplavených vysokou vodou,“ povedal člen expertnej skupiny ministerstva zdravotníctva na boj proti komárom Jozef Brestovský.
Podľa vyjadrenia štátneho okresného hygienika v Komárne Alexandra Manczla sú komáre nielen nepríjemné, ale zo zdravotného hľadiska aj nebezpečné. Prenášajú asi päťsto druhov viróz ako zápal mozgu, bakteriálne nákazy či hlístovce. Nekalamitné komáre rodu Anopheles, ktoré sa tiež vyskytujú na južnom Slovensku, môžu prenášať maláriu. V čase intenzívneho cestovného ruchu sa ani to nedá vylúčiť. Aj podľa hygienika je potrebné bojovať proti drobnému hmyzu čo najskôr.
JANA BEŇOVÁ
FOTO – AUTORKA
Ako komáre likvidovať
Liahniská je najúčinnejšie likvidovať tri dni po vyliahnutí, kým sa nepríjemný hmyz drží v strapcoch a kým sa nerozletí. Brestovský odporúča chemickú ochranu pozemnými mechanizmami, ktoré rozprašujú postrek vo forme hmloviny do výšky jedného metra. Chemická ochrana sa robí v noci, kedy sú komáre aktívne. Tento spôsob je najúčinnejší a neohrozuje iné živočíchy. Málokedy sa používa letecký postrek.