
Joachim Dvořák. FOTO - LABYRINT
Jedným z pripravovaných titulov pražského vydavateľstva Labyrint je úplne nový rukopis Lenky Reinerovej Všechny barvy slunce a noci. Kniha tejto poslednej po nemecky píšucej autorky z Prahy, inšpirovaná jej životnými osudmi, sa však na pulty dostane neskôr, než vydavateľ Joachim Dvořák plánoval. Dôvod nie je ťažké uhádnuť - práve Labyrint patrí medzi povodňami najviac postihnuté pražské vydavateľstvá.
„Dva a pol metra vody mi narobilo škody, ktoré si ani netrúfam odhadnúť,“ hovorí Dvořák, „do redakcie som sa ešte neprebojoval. Ale podľa skazy vo svojom karlínskom byte, ktorý je vedľa, tiež na prízemí, očakávam, že všetko bude asi v jednom veľkom blate.“
Dvořák stihol zachrániť počítač, no asi sa bude musieť rozlúčiť s tlačiarňou, archívnymi fotografiami, výtvarnými originálmi, a, samozrejme, s množstvom kníh. „Časti Karlína sú pre porušenie statiky domov uzavreté, a tak sa z hodiny na hodinu zmenšuje nádej na záchranu a rekonštrukciu utopených vecí, ktoré zhnijú alebo ich napadne pleseň.“
A tak je isté len to, že v edičnom pláne nastane časový posun, čo sa negatívne odráža aj na ponuke českých kníh na našom trhu. Vydavateľ dúfa, že sklz nebude veľký, a určite nemieni rušiť napríklad bratislavské stretnutie s Lenkou Reinerovou, ktoré bude 26. septembra v Klube Čierny havran. Zuzana Kronerová bude na ňom čítať ukážky nielen zo spomínanej pripravovanej knihy Všechny barvy slunce a noci, ale aj z ďalšej knihy osemdesiatšesťročnej spisovateľky, ktorú vydal Labyrint - Kavárna nad Prahou. Čitateľský úspech spomienok na Kafku, Broda, Foglara, Goldstückera či Kischa, doplnených archívnymi dobovými fotografiami, si už vynútil jej dotlač.
Napriek atraktívnej, kvalitnej a pritom komerčne úspešnej dramaturgii (okrem beletrie sem patrí aj každoročná nakladateľsko-kníhkupecká ročenka Almanach Labyrint či objemný pravidelný Kulturní bedekr) je vydávanie kníh pre Joachima Dvořáka len podpornou činnosťou pre existenciu jeho „vlajkovej lode“ - revue Labyrint - monotematickej mega ročenky, v ktorej pravidelne poskytuje priestor aj slovenským textom. „Téma jej tohtoročného dvojčísla - Priestory na život - nechtiac získala práve ničivými povodňami istú pikantnosť. Samozrejme, prírodná katastrofa nebude mať vplyv na obsah revue, ktorý bol pripravený už skôr, ale iste sa to odrazí v mojom editoriáli.“
ALEXANDER BALOGH