V súvislosti s chorobou šialených kráv vo väčšine európskych krajín prepukla panika. Pozornosť sa upriamila na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu. Klasický variant tejto choroby je známy už dávnejšie, paniku však vyvoláva nový variant, ktorý sa pravdepodobne preniesol na ľudí z nakazených kráv.
Dve formy choroby
Pri klasickej forme choroby je základným príznakom ochorenia porucha pamäti. Väčšina pacientov sa veľmi rýchlo stáva slabomyseľnými, strácajú poznávacie funkcie, pamäť. Príznaky sa často zamieňajú s Alzheimerovou chorobu alebo demenciou.
Choroba sa často prejavuje podráždením, nespavosťou a nepokojom, ktoré neskôr prechádzajú do apatie a malátnosti. Prechodným príznakom je tiež hypersexualita. Väčšina pacientov umiera za obdobie kratšie ako jeden rok.
Pri tomto klasickom type je postihnutá stredná a staršia generácia. Priemerný vek postihnutých je 55 rokov. Choroba postupuje veľmi rýchlo a trvá krátko, zväčša len niekoľko mesiacov. Na Slovensku diagnostikovali zatiaľ 127 prípadov tejto choroby. Vychádza to na päť až šesť pacientov ročne, čo sa približuje celosvetovému priemeru. Ten je jeden prípad na 1 milión ľudí za rok.
Nová forma je nebezpečnejšia
Nebezpečnejšia je nová forma choroby. Dominantné sú rôzne neurologické príznaky, poruchy chôdze, hybnosti. Pamäť je postihnutá neskôr, niekedy vôbec. „Nový variant trvá dlhšie, vyše roka. Vyskytuje sa medzi mladšími ľuďmi s priemerným vekom 29 rokov. Na začiatku sú psychické zmeny, depresie, pacient sa uzatvára do seba. Postihnutý človek ide najprv k psychiatrovi, až potom k neurológovi,“ hovorí Eva Mitrová z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny.
Pomalé zomieranie dvanásťročnej anglickej školáčky na vozíčku, ktoré mohli vlani v priamom prenose vidieť milióny divákov, svedčí o tom, že môže postihovať aj čoraz mladšie deti.
Väčšie riziko nákazy
Pri klasickej chorobe je riziko nákazy okolia od chorého človeka nulové, pokiaľ pacient nemá otvorený úraz hlavy alebo nepodstúpil neurochirurgický zákrok, pretože pôvodca je len v centrálnej nervovej sústave.
Pri novom variante je pôvodca aj v periférnych lymfatických orgánoch, v slepom čreve, v mandliach. Tu je už riziko väčšie. Preto sa orgány týchto ľudí nemôžu použiť na transplantáciu a nedá sa vylúčiť nebezpečenstvo pri transfúzii a odbere krvi.
„Priamy kontakt nie je nebezpečný, keďže je to prenosná, a nie infekčná choroba. Pacienti väčšinou dožívajú doma v rodinnom kruhu. Nevieme, ako sa preniesol nový variant zo zvierat na človeka, a preto robíme rozsiahle opatrenia. Chceme, aby sa zabránilo riziku nákazy, pretože ak by sa k nám dostala, likvidácia následkov by stála viac ako prevencia,“ dodáva Mitrová.
BORIS CHMELEVA HRDINOVÁ