Chcete sa napiť? Stačí pustiť vodu a nastaviť pohár. Ideálny stav. V mnohých krajinách si však ľudia musia pitnú vodu kupovať. Inú možnosť nemajú. Sú odkázaní na obchodníkov, ktorí nezávadnú vodu vhodnú na pitie balia a predávajú. Na Slovensku tečie kvalitná pitná voda priamo z vodovodu. Stáva sa, že si ľudia na Slovensku mýlia stolové vody s minerálnymi.
Rozdiel medzi stolovou a minerálnou vodou
Aby sme mohli vodu zaradiť do kategórie prírodných minerálnych vôd, musí obsahovať viac ako 1 g tuhých rozpustených látok v jednom litri. V opačnom prípade ide o stolovú vodu, ktorá je svojou kvalitou podobná pitnej vode, tečúcej z vodovodu. Minerálne vody sú vzácne a vysoko cenené na celom svete. Majú veľa blahodarných účinkov na ľudský organizmus - podľa zloženia, obsahu minerálov a stopových prvkov. Slovenské minerálne vody sú slabo až stredne mineralizované, hydrogénuhličitanové, to znamená, že v nich prevládajú katióny sodíka, vápnika a horčíka. Sodík (Na) je nevyhnutný na udržanie osmotického tlaku v tkanivách, podporuje činnosť obličiek, zabraňuje tvorbe kameňov, vápnik (Ca) je dôležitý pre zrážanlivosť krvi a pôsobí proti vzniku osteoporózy, horčík (Mg) má antisklerotické, antidepresívne účinky a prispieva k zachovaniu zdravých zubov. V poslednom čase sa veľa píše o obsahu sodíka (Na), po slovensky soli, v slovenských minerálkach. Celá vec sa zbytočne dramatizuje. Na ilustráciu: 10 dg šunky obsahuje rovnaké množstvo sodíka ako 5 l minerálnej vody.
Podľa čoho sa orientovať?
Pri výbere minerálnej vody je dobre prečítať si odporúčania výrobcov na etikete. Každá minerálna voda je iná. Budiš, určený na bežnú konzumáciu, je vhodný pri niektorých žalúdočných ochoreniach, náchylnosti na tvorbu kamienkov, cukrovke a kataroch horných dýchacích ciest. Fatra - jediná minerálka so zásaditým účinkom - priaznivo ovplyvňuje pálenie záhy a zvýšenú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Existujú aj minerálne vody s vyššou mineralizáciou, tie už patria do kategórie liečivých minerálnych vôd. Liečivú Fatru s trojnásobne vyššou mineralizáciou by v zahraničí zaradili do skupiny homeopatík. Turčiansky prameň je pramenitá stolová voda s jemnou osviežujúcou chuťou.
Nedostatok tekutín v tele môže zapríčiniť choroby obličiek, poruchy pamäti, únavu, stratu schopnosti koncentrácie. Denne by mal človek prijať dva až tri litre. Časť dostáva v potrave, časť by mal doplniť pitným režimom. Pitný režim je dôležitý pre všetkých, no treba dávať pozor najmä na deti a starších ľudí, ktorí nepociťujú smäd.
Prírodné minerálne vody pomáhajú ľudskému organizmu zásobovať telo potrebným množstvom tekutiny. Obsah minerálnych látok a stopových prvkov v prírodných minerálnych vodách priaznivo ovplyvňuje celkový fyzický stav človeka.
Príklady niektorých vybraných minerálnych a pramenitých stolových vôd dostupných na slovenskom trhu
Prírodné minerálne vody
* Budiš, Fatra, Slatina, Santovka, Salvator, Čerínska
Pramenité stolové vody
* Turčiansky prameň, Zlatá studňa, Dobrá voda, ARO, Toma, Bonaqua, Relax
(KD)