
Minister Jiří Rusnok (vpravo) so svojím námestníkom Zdeňkom Vorlíčkom na včerajšej prezentácii programu rekonštrukcie priemyslu. FOTO - ČTK
PRAHA - Problémom číslo jeden českej ekonomiky je v týchto dňoch obnova priemyslu paralyzovaného povodňami. Riešenie si vyžiada nápor na verejné rozpočty, s ktorým sa už v tomto roku nerátalo. Jedným z dôsledkov, o ktorom sa v Prahe otvorene hovorí, je zrušenie nákupu stíhačiek za 60 miliárd. Projekt sa bude musieť upraviť tak, aby ho rozpočet uniesol.
Záplavy zanechali na českých podnikoch miliardové škody. Minister priemyslu a obchodu Jiří Rusnok ich včera predbežne odhadol na osem miliárd českých korún. Ako podotkol, zatiaľ ide o škody na veľkých priemyselných podnikoch. Ministerstvo zatiaľ nemá možnosť zistiť škody v malých a stredných firmách.
Peniaze sa našli
Na pomoc postihnutým firmám pripravilo ministerstvo program rekonštrukcie za 500 miliónov českých korún. Peniaze by podľa Rusnoka mali byť k dispozícií zo sumy, ktorú štát získal ako mimoriadny výnos z predaja dlhopisov. O ich použití na povodne rozhodla už v stredu česká vláda, teraz sa čaká na potvrdenie parlamentu. Podľa Rusnoka by to malo na tento rok stačiť. Záruky a príspevky k úrokom, ktoré poskytne Českomoravská záručná a rozvojová banka, totiž podporia komerčné úvery na obnovu v celkovej výške 3,5 až štyri miliardy českých korún. Podstatné pritom podľa neho bude zabezpečenie prostriedkov na ďalšie roky. Obnova priemyslu bude totiž trvať najmenej dva či tri roky. Je pritom pravdepodobné, že ministerstvo použije aj zdroje, ktoré plánovalo na iné účely.
Českomoravská záručná a rozvojová banka dostala tiež ponuku peňazí od nemeckej rozvojovej banky KfW, aby mohla posilniť programy pre malé a stredné firmy. Hľadajú sa aj ďalšie zdroje. Asi 150 až 200 miliónov korún sa zrejme bude môcť použiť z európskeho fondu Phare. Štát tiež bude poskytovať bonifikáciu od dvoch do siedmich percent z úrokových sadzieb podľa výšky škody. Na 50-percentnú záruku za istinu úveru alebo lízing majú nárok veľké firmy. Malé však môžu získať až 90-percentnú záruku za istinu a nesplatené úroky nepresahujúce 30 percent istiny.
„Povodňové ponuky“
Pomôcť by mali aj komerčné banky, aj keď ich „povodňové ponuky“ sa podstatne líšia. Napríklad Česká spořitelna, ktorá pripravila pre postihnuté firmy krátkodobé úvery, napríklad obnovu zásob, začína s úrokovou sadzbou na dvoch percentách.
V novinách sa ale objavujú inzeráty finančných inštitúcií s ponukou od osem do dvanásť percent. To Rusnok považuje „za veľmi neadekvátne súčasnej situácií“, keď sú základné úrokové sadzby okolo troch percent. Ministerstvo tiež spustilo mimoriadnu linku, na ktorej budú úradníci radiť firmám, na akú podporu majú nárok.
Autor: čtk a tom