
Zamestnanci čistiarne odpadových vôd v pražskom Bubenči včera odstraňovali naplavené bahno. Pražské vodovody a kanalizácie odhadli škody na poškodenej pražskej čističke na 250 miliónov českých korún. FOTO-ČTK
PRAHA, BRATISLAVA - České podniky podcenili silu vodného živlu a poistky im nepostačia na náhradu škôd. Napríklad pražské metro sa poistilo do výšky jednej miliardy, škody ale zrejme dosiahnu štvornásobok. Neratovická Spolana si poistila iba linky na PVC, ktorá predstavuje 45 percent výroby. Ostatné prevádzky zostali napospas vodného živlu. „Veľká voda odkryla, že mnohé podniky na poistnom šetrili,“ konštatuje denník Mladá fronta Dnes.
Keď to horí
Zisťovali sme, ako pristupujú k poisteniu firmy na Slovensku. „V čase bezprostrednej hrozby povodní na Dunaji sa podnikatelia s majetkom v ohrozených oblastiach informovali na možnosť poistenia vo zvýšenej miere,“ potvrdil Milan Holinďák z odboru poistenia majetku Slovenskej poisťovne. „Ale po ukončení hrozby sa záujem vrátil na bežnú úroveň,“ doplnil.
Poisťovne cítia rozdiel medzi prístupom zahraničných a slovenských firiem. Tie zahraničné sú často poistené v rámci medzinárodného poistného programu. „Ostatné firmy so zahraničným kapitálom prikladajú poisteniu zodpovedajúcu dôležitosť a snažia sa pokryť všetky riziká spôsobené náhodnými udalosťami,“ vysvetľuje Holinďák.
Niektoré spoločnosti so slovenským kapitálom zvyknú riziká spôsobené náhodnými udalosťami podceňovať. „Buď poistenie nemajú uzatvorené vôbec, alebo nemajú kompletný balík poistení, či v rámci uzatvorených poistení nemajú dostatočné krytie.“
Podľa hovorcu Allianzu Marián Bilíka ich poistenci neriskujú: „Vo väčšine prípadov uprednostňujú komplexné krytie.“ V Slovenskej poisťovni je zasa najväčší záujem práve o poistenie pre prípad poškodenia alebo zničenia vecí živelnou udalosťou.
Priamo úmerne poistnej sume, teda stropu, ktorý poisťovňa v prípade škody uhradí, stúpa aj ročná sadzba poistného. Na koľko podnikatelia svoj majetok poistia preto závisí hlavne od ich možností. Poisťovne sa snažia uzatvárať poistky na nové ceny, teda také, ktoré budú zodpovedať nákladom na obstaranie novej veci. „V praxi sa ale vo veľkej miere vyskytuje poistenie na obstarávacie ceny,“ hovorí Holinďák.
Nie každý podnikateľ myslí aj na to, že živelné pohromy ohrozia chod firmy a môžu spôsobiť výpadok v tržbách. „Klienti si poistenie prerušenia prevádzky v dôsledku požiaru, ktoré je výnimočne rozšírené aj na riziko povodne, uzatvárajú v menšej miere,“ zhodnotil Holinďák.
Je tu aj nedôvera
Niektoré podniky však poisťovniam úplne neveria. „Poistiť na sto percent sa nedá. Je to hra kto z koho. Nikdy vám neuznajú plnú výšku. Aj keď máte napríklad stroj poistený na novú cenu, za to, čo vám vyplatí poisťovňa, si nový už nekúpite,“ povedal pre SME finančný riaditeľ nemenovanej firmy.
Slovenské elektrárne prírodné živly nepodceňujú. „Na živelné riziká máme poistený všetok majetok výrobný aj nevýrobný,“ povedala hovorkyňa elektrární Alena Melichárková. Podnik má tiež poistenie zodpovednosti voči tretím osobám pri prevádzke jadrových elektrární, ako i klasických tepelných a vodných zdrojov. Podrobnosti poistiek sú podľa Melichárkovej obchodným tajomstvom.
Slovenská plavba a prístavy podniká priamo na Dunaji. Podľa vedúcej úseku poistenia Jany Repáňovej je firma zabezpečená proti škodám do výšky niekoľkých miliárd korún. Škody, ktoré spôsobili nedávne záplavy, zatiaľ nevie vyčísliť, ale nedosiahnu miliardové sumy. „Voda len opadla, veci sa zatiaľ čistia. Potom prídu na rad statici a iní špecialisti,“ povedala.
Ušlý zisk nekrytý
Firma vynakladá ročne na poistky niekoľko miliónov korún. „Máme poistené všetky druhy rizík.“ Pre prípady živelných pohrôm však nie sú poistené všetky lode, pretože je to veľmi nákladné. Poistenie ušlého zisku sa tento rok nepodarilo s poisťovňou dohodnúť. „Toto poistenie sa odvíja od hospodárskeho výsledku. Vlani sme mali aj tento druh poistenia. Teraz ale výsledok nebol taký, aby nám požiadavku poisťovňa akceptovala,“ vysvetlila.
O prípadnom prehodnotení miery poistenia po udalostiach v Česku firma ešte nerozhodla. „Poistné zmluvy a rozsah rizík sa prehodnocujú od septembra do konca roka. Ak sa nájde nejaké neošetrené riziko, tak sa poistí.“
Slovenské lodenice Komárno, a. s., Bratislava majú poistený majetok v hodnote približne jednej miliardy korún. „Poistené máme budovy, stavby, stroje a zásoby v hodnote asi 300 miliónov korún. Druhou časťou poistenia sú rozostavané lode, preprava k zákazníkom po ich dokončení a garancie opráv, spolu asi v hodnote 600 miliónov korún,“ povedal vedúci finančného odboru lodeníc Ladislav Domonkos. Lodenice sa poisťujú na trhovú cenu a využívajú služby poisťovne Uniqa. Domonkos odporúča, aby sa firmy kontaktovali priamo s poisťovňami a nevyužívali služby rôznych maklérov, pretože sú podľa neho zbytočným medzičlánkom.“ Ušlý zisk si nepoisťujú ani lodenice „S touto položkou sa nepočítalo, Sme na hrane toho najnutnejšieho poistenia,“ dokončil.
Autor: TOMÁŠ KURTANSKÝJANA BRONDOŠOVÁ