BANSKÁ BYSTRICA – Desiatky zdravotných sestier opúšťajú v týchto mesiacoch banskobystrickú Rooseveltovu nemocnicu. Odchádzajú do zahraničia a najmä do Českej republiky, kde za svoju prácu dostanú vyššiu mzdu.
Jedno z najväčších zdravotníckych zariadení na Slovensku tak v súčasnosti zápasí na niektorých oddeleniach s akútnym nedostatkom adekvátne vzdelaných sestier. Už dlhšie obdobie sa pritom márne pokúša nájsť predovšetkým odborný zdravotnícky personál na centrálne operačné sály. „Ihneď by sme prijali minimálne desať inštrumentárok,“ informovala námestníčka nemocnice pre ľudské zdroje a právnu problematiku Alexandra Štefániková.
Úsilie banskobystrickej nemocnice obsadiť uvoľnené miesta skomplikoval aj zákon o verejnej službe . Na jeho základe musia totiž zdravotné sestry spĺňať podmienku vyššieho odborného vzdelania. „Znamená to, že sestry, ktoré už roky pôsobili na takomto pracovisku, ale nespĺňajú vzdelanostnú podmienku, čiže majú ukončenú ‚len‘ strednú zdravotnícku školu, nie je možné zamestnať v odbore, ani pokiaľ majú dlhoročnú prax a dostatočné skúsenosti,“ hovorí Štefániková.
Tvrdosť zákona o verejnej službe malo aspoň čiastočne vyriešiť vládne nariadenie umožňujúce zdravotníckym zariadeniam udeliť takýmto sestrám výnimku, na základe ktorej môžu naďalej vykonávať svoju prácu.
„Udeliť výnimku sme však mohli iba od 28. marca, keď nadobudlo nariadenie účinnosť, do 1. apríla, keď účinnosť stratilo. Čiže platilo tri dni, pričom išlo o veľkonočné sviatky,“ konštatovala námestníčka. Navyše výnimka, ktorú v danom období konkrétne zariadenie sestre udelilo, neplatí v iných nemocniciach. „Ak teda sestra získala výnimku napríklad v niektorej z bratislavských nemocníc a teraz by mala záujem pracovať u nás, uplatní sa už len ako ošetrovateľka,“ konštatovala. Podľa nej tak vznikla paradoxná situácia, keď mladé sestry s vyšším vzdelaním húfne odchádzajú do Čiech a staršie sestry s praxou sa nemôžu uchádzať o zamestnanie v inom zariadení, pretože by sa z nich stali iba nižšie zdravotnícke pracovníčky.
(tasr)