Kontrolór konštatuje, že o obecných bytoch rozhodoval sociálny referát.
„Sociálny referát byty nepridelil, len pripravoval podklady na to, aby bolo zrejmé, kto je žiadateľom, aká je jeho situácia. Potom s nimi prišli ku mne. Keď som videl, že podklady sú akceptovateľné, tak pridelenie bytu vedenia mesta formálne schválilo.“
Nechýbali v spisoch dôkazové materiály o nutnosti a potrebe bytu pre žiadateľa?
„Vylučujem, že by chýbali údaje, ktoré boli na rozhodovanie nevyhnutné. Mohli chýbať len formálne údaje, ale to určite len preto, že žiadatelia neboli schopní ich sformulovať.“
Prečo to nesformuloval sociálny referát?
„Ak za mnou príde pracovníčka sociálneho referátu so spisom a povie mi, že žiadateľka sa so štvorčlennou rodinou ocitla na ulici, pričom nie je schopná sa poriadne po slovensky vyjadriť, čo tam ešte treba písať? To sú ľudia, osudy.“
Ale prečo to tam nie je napísané?
„Tak to neviem, možno je to nedôslednosť.“
Neexistuje poradovník žiadateľov. Znamená to, že nie je jasné, kto má na byt nárok, ako dlho oň žiada.
„O tom, kto odkedy žiada o byt, sú vedené záznamy. Netrúfam si odhadnúť, aká časť tých žiadateľov si dala žiadosť len tak, pre istotu. Že čo ak by to vyšlo.“
Poradovník žiadateľov predsa nevylučuje riešenie mimoriadnych prípadov.
„V súčasnosti sa riešia takmer výlučne mimoriadne prípady.“
O nájomníkoch rozhodovala jedna úradníčka – vedúca sociálneho referátu a vy ako námestník. Nenúti to k pochybnostiam o transparentnosti?
„Vždy je to v takej polohe, že o tom musí niekto rozhodnúť. Overiť opodstatnenosť výberu nájomníka sa dá systematicky, ale to by bola veľmi ťažká práca.“
Záznamy neboli číslované, mohli teda byť pridelené by- ty, ktoré neboli nikde zaevidované?
„To je nezmysel. Žiadny byt sa nemohol stratiť. Dajú sa celkom jednoducho preveriť všetky nájomné zmluvy.“
Koľko obecných bytov ste takto spolu s vedúcou sociálneho referátu pridelili?
„To naozaj z hlavy neviem povedať. Mesačne sa pridelia tak dva-tri byty. Najväčším problémom je nájsť nájomníka, ktorý by do tých bytov chcel ísť. Sú to byty v zlom stave a na zlom mieste.“
Na základe zistení kontrolóra môže mať verejnosť dojem, že sa s bytmi šafári.
„Ale aká verejnosť? Veď tá je zastúpená poslancami, ktorých si volí. Poslanec má právo všetko si prezrieť, preveriť podklady.“
RENÁTA NÉMETHOVÁ