
Ria Ferčáková. FOTO - ANDREA ZEROLA
Ahaswer a speváčka Ria Ferčáková pokrstia v programe Cyklus šansónov svoj prvý albumDefinícia šansónu ako hudobného žánru je nejasná. Hovorí sa o vyspievaní pocitov, o dominantnosti textov, ale asi najpresnejší je preklad francúzskeho slova chanson, čo v slovenčine znamená pieseň. „Je viacero druhov šansónu. Francúzsky, nemecký, ale aj slovenský,“ hovorí Ivan Krajčírik, člen skupiny Ahaswer, ktorá sprevádza speváčku Riu Ferčákovú. Ahaswer a Ferčáková v rámci Bratislavského kultúrneho leta pokrstia v pondelok v Klariskách spoločný debutový album Aha Šansón, na ktorom hrá aj rómsky klavirista a spevák Ondrej Ferko.
V rámci šansónu sa nedá hovoriť o hnutí. Tento hudobný štýl žije skôr v dušiach jednotlivcov hľadajúcich odpovede nevydarených vzťahov vo folku, v džeze, dokonca aj v rocku alebo v rompope. Ferčáková, ktorá je v civilnom živote učiteľkou hry na gitare, donedávna vystupovala sama. Vnímali ju ako folkovú speváčku, lebo jedinými miestami, kde mohla hrať pesničky, boli folkové a country festivaly. „Riu som poznal už dlhšie, ako chodí sama s gitarou a spieva piesne. Už to chcela zabaliť, ale ja som ju nakoniec zlomil,“ hovorí Krajčírik.
Ahaswer si zobral meno od perzského panovníka, dobyvateľa, čo mal túlavé topánky. „Podobne ako my, keď sme si privyrábali hraním na ulici na Západe,“ dodáva hudobník. Skupina vznikla pred dvoma rokmi a stihla odohrať iba zopár koncertov. Napriek tomu má materiál na tri albumy. Ten prvý sa po sklamaniach z putovania po veľkých vydavateľstvách nakoniec rozhodla vydať si sama. Kostru albumu, nahratého na dva záťahy v Žiline, tvoria práve piesne Ferčákovej. „Ria hovorí, že text obstojí aj ako báseň, sú to vraj príbehy zo života jej priateľov. A Peter Lipa povedal, že je to taká filipovčina,“ vysvetľuje Krajčírik.
Asi preto, že prím hrá klavír Ondreja Ferka, aranžéra jej pesničiek. Šansón má džezový podklad, ale Ahaswer použil rockové bubny. Podľa Krajčírika na rozdiel od iných šansónových zoskupení, kde hudobníci v tichosti sprevádzajú sólistu, Ahaswer chce kráčať spolu s pulzujúcim prejavom svojej frontmanky.
Nie je to však iba šansón. Na albume sa objavuje maďarský čardáš, bossa-nova, rómske skladby, ktoré naspieval Ondrej Ferko. „Prečo by mal robiť niečo iné? Ferko je Róm, ale tiež je najmä vedúcim skupiny, ktorému stačí pohľad na to, aby sme vedeli, čo chce dosiahnuť,“ dodáva. „Ľudia sa šansónu nemusia báť, veď aj Müllerova Cigaretka na dva ťahy je šansón,“ bráni ho hudobník.
Tento štýl sa v rádiu hrá zriedka, na rockové prostredie klubov je príliš jemný. Cyklus šansónov je tak jednou z mála možností, ako sa stretnúť s týmto žánrom. „Chceme potešiť desiatky priaznivcov,“ hovorí hlavný organizátor akcie Marcel Šustek, šéf programu Mestského kultúrneho strediska v Bratislave, podľa ktorého by sa šansón mal vrátiť do kaviarní, kam tento žáner neodmysliteľne patrí.