EÚ: Najdôležitejšie správy z 20. augusta

BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - POVODNE: Veľvyslanci postihnutých krajín v Dánsku rokovali o pomociVeľvyslanci krajín najviac postihnutých povodňami v strednej Európe rokovali na dánskom ministerstve zahraničných vecí za účasti zástupcov minis

terstva vnútra a zdravotníctva predsedníckej krajiny Európskej únie (EÚ) o ďalšom postupe vyplývajúcom zo záverov berlínskeho povodňového summitu, ktorý sa uskutočnil v nedeľu. Na stretnutí, na ktorom sa v pondelok zúčastnili ambasádori Nemecka, Českej republiky a Slovenska, dánski predstavitelia informovali o súčinnosti, ktorá bola dohodnutá v Berlíne medzi postihnutými krajinami, Európskou komisiou (EK) a predsedníckym štátom. V súčasnosti je Dánsko v úzkom kontakte s EK najmä kvôli otázke realizácie myšlienky zriadenia tzv. fondu solidarity - Európskeho fondu pre katastrofy, ako aj sformulovania všeobecných pohľadov na možnosti poskytovania pomoci a prostredníctvom existujúcich programov, vrátane krokov, ktoré môže EK podniknúť jednostranne, ako aj tých, pri ktorých sa vyžaduje rokovanie Rady
KADLEČÍKOVÁ: Podpredsedníčka vlády chce založiť novú fakultu
Podpredsedníčka vlády pre integráciu Mária Kadlečíková už vie aká bude jej kariéra, ak sa po voľbách nedostane do vysokej politiky. "Jedným z mojich cieľov je založenie Fakulty európskych štúdií a regionálnej politiky, ktorá by bola súčasťou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre,“ uviedla Kadlečíková. Okrem toho dostala z OSN ponuku na miesto šéfa subregionálneho centra a dúfa, že sa bude nachádzať čo najbližšie k Slovensku. Ako predsedníčka parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo a odborníčka v tomto rezorte má však ťažké srdce na niektoré rozhodnutia týkajúce sa spomínanej oblasti, ktoré presadzovali aj ľavicové strany. Pre občanov Slovenska do budúcnosti odkazuje, aby investovali hlavne do pôdy a nehnuteľností, pretože ich cena sa po vstupe do EÚ určite
NR SR: Parlament vytvoril predpoklady pre integráciu
Za historicky neopakovateľné v činnosti Národnej rady SR považuje jej predseda Jozef Migaš prijatie veľkého množstva zákonov, ktorými sa vytvoril predpoklad vstupu Slovenska do OECD a euroatlantických štruktúr .V tejto súvislosti osobitne ocenil prístup všetkých poslancov, vrátane poslancov opozície, a tiež dobrú spoluprácu s prezidentom republiky a vládou. "Bez vzájomnej súčinnosti by neboli vytvorené podmienky na to, aby Slovenská republika, napriek oneskorenému nástupu, mohla byť úspešným aktérom v predvstupových rokovaniach s Európskou úniou a obstáť aspoň tak, ako ostatní kandidáti,“ zdôraznil. Súčasný parlament, osobitne poslanci vládnej koalície, podľa neho úspešne naplnili svoje predsavzatie obnoviť medzinárodnú dôveryhodnosť Slovenska.
ÍRSKO: Odmietnutie Zmluvy z Nice oslabí pozíciu Írska v EÚ
Od svojho vstupu do EÚ v roku 1973 dostalo Írsko od únie 34 miliárd eur netto. Uviedol v pondelok v rámci vládnej kampane pred ďalším referendom o Zmluve z Nice írsky minister financií Charlie McCreevy. Napísal írsky denník Irish Examiner. "Tieto príjmy zohrali rozhodujúcu úlohu pri podpore sektoru poľnohospodárstva, a tým aj vidieckeho rozvoja a položili základy pre našu úspešnú ekonomiku," konštatoval McCreevy. Zároveň varoval voličov pred opätovným odmietnutím Zmluvy z Nice. Ako povedal, Írsko je čistým užívateľom rozpočtu EÚ, pričom len za posledný rok z neho dostalo 1,3 miliardy eur. "Aby sme získali takúto sumu z domácich zdrojov, daň z príjmu by sa musela zvýšiť až o 4 percentá," uviedol minister McCreevy. Vyzdvihol tiež prínos členstva v EÚ pre farmárov, ktorí od vstupu do únie dostali v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky 31 miliárd eur a v rámci štrukturálnych a kohéznych fondov 16 miliárd eur.
SR: Prostriedky z fondu SAPARD sa čerpajú na 20 percent
V súčasnosti čerpajú slovenské poľnohospodárske a potravinárske podniky prostriedky z fondu SAPARD len na 20 %. Uviedla to v utorok na tlačovej besede podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. "Zatiaľ totiž bolo predložených len 33 projektov. Úzko to súvisí aj počtom opatrení akreditovaných Európskou úniou (EÚ), ktorých bolo iba päť. V súčasnosti prišlo k rozšíreniu opatrení s tým, že prostriedky sa budú čerpať celoslovensky a metodika výpočtu zisku je už tiež iná,“ skonštatovala. Podľa nej je možné do konca roka vyčerpať minimálne tie prostriedky, ktoré boli vyčlenené na rok 2000 a začať čerpať prostriedky aj na rok 2001.
Vyšší počet podaných projektov očakáva aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec. Chce pritom však požiadať Brusel o ďalšie možnosti čerpania prostriedkov z fondu SAPARD, tak ako to urobila Česká republika.
TURECKO: EÚ zatiaľ nestanoví termín začatia vstupných rokovaní
Dánsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii, v utorok odmietlo uviesť termín začatia vstupných rokovaní s Tureckom, no ocenilo nedávne reformy v oblasti ľudských práv, ktoré prijal turecký parlament. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen po rokovaní s tureckým podpredsedom vlády Mesutom Yilmazom povedal, že EÚ urobí konečné hodnotenie, či Turecko spĺňa politické kritériá na začatie vstupných rokovaní, v správe Európskej komisie (EK), ktorá bude zverejnená 16. októbra. "Jasne uznávame pokrok, ktorý dosiahla turecká vláda, a to je krok vpred," konštatoval Rasmussen. Začiatkom augusta turecký parlament schválil reformy zamerané na splnenie kritérií EÚ v oblasti dodržiavania ľudských práv, vrátane zrušenia trestu smrti v mierovom období a zákazu vzdelávania a vysielania v kurdskom jazyku.
EÚ: Európska komisia prizná Rusku štatút trhovej ekonomiky
Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že mení svoje obchodné pravidlá, aby mohla priznať Rusku štatút trhovej ekonomiky, čo sa pokladá za hlavný krok k členstvu Ruska vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Európska únia (EÚ) už v máji vyhlásila, že Rusku udelí štatút trhovej ekonomiky, čo Moskve prinesie praktické výhody v obchodovaní a symbolické uznanie uskutočnených reforiem. USA ešte Rusku tento štatút nepriznali. EK vo vyhlásení uviedla, že zmení niektoré predpisy o dumpingu tovaru na trhoch EÚ, čo ruským firmám zabezpečí lepšie zaobchádzanie pri antidumpingových sporoch. Podľa EK to znamená, že pri vypočítavaní antidumpingových hraníc bude používať skutočné ceny a náklady ruských firiem, a nie približné ceny vypočítané podľa tretích krajín. Nová metóda zabezpečení presnejší obraz situácie pri antidumpingových sporoch. EK tiež oznámila, že zmení spôsob, akým vypočítava dotácie pre ruských exportérov.
NEMECKO: Nemci menia pohľad na Európsku úniu
Titulok "Od upíra k dojnici" v denníku Süddeutsche Zeitung ukazuje, že povodne v Nemecku zmenili nádeje kancelára Gerharda Schrödera na úspech v septembrových parlamentných voľbách a zároveň zvýšili kredit Európskej únie (EÚ) u nemeckého obyvateľstva. Nemci podľa denníka často považovali úniu za byrokratického molocha, či dokonca lačného upíra, ktorý ich vysáva. "Teraz však zisťujú, že únia môže byť aj dojnou kravou," píše autor článku a dodáva, že Nemcom teraz záleží hlavne na tom, aby im Brusel poskytol rýchlu pomoc.
EÚ: Vyzýva Nigériu, aby zrušila trest smrti ukameňovaním
Európska komisia (EK) vyjadrila v utorok obavy nad rozhodnutím nigérijského súdu, podľa ktorého musí byť istá mladá ukameňovaná na smrť za to, že porodila mimomanželské dieťa. Komisia pravdepodobne požiada o vysvetlenie celého prípadu nigérijskú vládu v Lagose. Islamský súd v severnej Nigérii v pondelok zamietol odvolanie 31-ročnej Aminy Lawal Kuramiovej, ktorá bola v marci odsúdená na smrť za to, že priviedla na svet dieťa mimo manželského zväzku. V marci zrušil odvolací súd podobný rozsudok nad inou ženou a oslobodil ju po tom, ako Európska únia (EÚ) viedla celosvetovú kampaň za milosť. Nigérijský prezident Olusegun Obsanjo v tejto súvislosti varoval, že Nigérii hrozí medzinárodná izolácia. "Komisia sleduje prípad veľmi pozorne a viem si predstaviť, že budú nasledovať výzvy a demarše, ako to bolo v nedávnej minulosti," uviedol hovorca exekutívneho orgánu EÚ.
NEMECKO: Nemci sa už povodní neobávajú
Tisíce záchranárov v utorok spevňovali hrádze na severovýchode Nemecka, krajina však verí, že najhoršie má už za sebou. Od povodne bolo totiž ušetrené posledné veľké mesto, ktoré stálo v ceste veľkej vode. V Magdeburgu, asi 130 kilometrov západne od Berlína, dokázali protipovodňové bariéry v noci vzdorovať vodnému živlu, keď hladina rieky Labe nedosiahla úroveň, ktorú predpokladal pesimistický scenár. Ďalej po prúde rieky síce bolo síce evakuovaných niekoľko obcí, ale ministerstvo životného prostredia pre Dolné Sasko uviedlo, že hrádza zrejme nápor vydrží. Po Magdeburgu už nie sú na Labe žiadne väčšie mestá. Nasleduje Hamburg a tomu by sa mali povodne vyhnúť. V Magdeburgu, ktorý bol takmer úplne zničený počas 2. svetovej vojny, Labe v utorok ráno kulminovala na úrovni 6,7 metra, uviedla hovorkyňa tamojšieho krízového centra. Úrady na severe Nemecka uviedli, že sú na rozvodnenú Labe pripravené. Minulý týždeň rieka zdevastovala rad východonemeckých miest a spláchla aj historické budovy Drážďan.
ČR: Škody spôsobené povodňami odhadujú na 89 miliárd korún
Škody spôsobené ničivými záplavami, ktoré sa minulý týždeň prehnali Českou republikou, môžu dosiahnuť zhruba 89,5 miliardy korún, odhadujú analytici podľa utorňajšieho prieskumu Reuters. Ekonomiku živelná katastrofa síce ťažko zasiahne, ale úplne paralyzovaná určite nebude, zhodujú sa pozorovatelia. Odhad analytikov, ktorý je na hornej hranici vládnej prognózy v intervale 60 až 90 miliárd korún, by zodpovedal 3,8 percenta HDP očakávaného v roku 2002. "Priame náklady môžu presiahnuť 64 miliárd korún a ekonomika môže pociťovať negatívne dopady ešte niekoľko mesiacov, predovšetkým kvôli zničenej infraštruktúre," uviedol Radomír Jáč, analytik Commerzbank Capital Markets. Povodne zničili stovky domov, množstvo ciest a mostov, a výrazne sťažili dopravu tovaru. Voda zaplavila sklady a zastavila mnohé výrobné linky. Ťažko zasiahnutý je najmä chemický priemysel. Mnohí ľudia sa nedostali do práce aj niekoľko dní a veľká časť z 220 tisíc evakuovaných sa nebude môcť vrátiť domov celé týždne.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu