Novelu predložilo ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. „Som strašne sklamaný. Hlavne preto, že sme často argumentovali tým, že práve umožnením čo najväčšej konkurencie sa vytvoria optimálne trhové ceny. Liberalizácia dostala tvrdú ranu,“ reagoval pre SME štátny tajomník ministerstva Dušan Faktor.
Kľúčovým bodom novely bola povinnosť Slovenských telekomunikácií sprístupniť už od budúceho roku miestne vedenia svojich sietí aj pre svojich konkurentov. Tento problém zostal po poslednej schôdzi parlamentu „visieť vo vzduchu“. Nerieši ho totiž ani pôvodný zákon z roku 2000. Ten ustanovuje aspoň otvorenie trhu pre konkurentov v oblasti hlasových služieb, teda pevných liniek. Tu sa však neočakávajú dramatické zmeny, keďže o túto možnosť zatiaľ prejavili záujem iba vznikajúce železničné telekomunikácie.
Ostatní operátori majú záujem poskytovať najmä internetové služby. Práve prístup k miestnym vedeniam monopolných telekomunikácií priamo spájali s poklesom cien za internet. S tým súhlasí aj Faktor. „Je to úplne samozrejmé a nespochybniteľné,“ povedal.
Z dlhodobého hľadiska by totiž podľa neho bol monopol tlačený znižovať ceny. „Ceny by sa pritom možno ani neznižovali priamo vstupom konkurentov, ale dominantný operátor by bol tlačený znižovať ceny už len z obáv pred konkurentmi.“ Telekomunikácie boli od začiatku proti novele. Tvrdili, že je na tento krok vzhľadom na deformovaný trh priskoro. Hoci ide o eurozákon, uvoľniť prístup k miestnym vedeniam je podľa nich pre kandidátsku krajinu hazardom, ktorý by obmedzil budovanie telekomunikačnej infraštruktúry.
Novelu parlament schválil už v 20. júna, vtedy bolo proti iba devätnásť poslancov. Prezident ju však s pripomienkami vrátil. Tragédiou celého úsilia ministerstva o vytvorenie konkurenčného prostredia je fakt, že Schusterove výhrady nesúviseli s pointou zákona. Hovorili o pokutách pre dominantného operátora. Novelu opätovné podporilo 72 zo 111 prítomných poslancov. Proti boli iba štyria poslanci: Miklós Duray, Pavol Hamžík, Marián Mesiarik a Vladimír Palko.