Organizátori robili, čo mohli, na štart prilákali olympijskú víťazku na 800 m Mozambijčanku Mariu Mutolovú i Slovinku Jolandu Čeplakovú, tohtoročnú halovú majsterku Európy z Viedne.
Výsledok bol sklamaním pre usporiadateľov i desaťtisíc divákov. Vodička Judit Vargová síce nasadila tempo na rekord, ale žiadna z hviezd ju nenasledovala. Maďarka odtiahla dva okruhy a keď zistila, že bežkyne majú za ňou viacmetrovú stratu, pokúsila sa vydržať až do cieľa. Takmer jej to vyšlo, skončila štvrtá, keď trio najlepších ju prešprintovalo až v posledných metroch. Výsledný čas Mutolovej 2:38,08 nie je ani len najlepším výkonom sezóny (Ruska Melcajevová 2:36,89) a za svetovým rekordom Rusky Svetlany Masterkovovej 2:28,98 z 23. augusta 1996 v Bruseli zaostal takmer 10 sekúnd.
Afričanku Mutolovú fiasko zjavne netrápilo. Veď Čeplakovú, ktorá je pri dlhodobej absencii Rakúšanky Grafovej (zotavuje sa po operácii) jej najväčšou súperkou, zdolala aj v štvrtých pretekoch za sebou. Sklamanú Slovinku tesne pred cieľom predstihla aj menej známa Kanaďanka Diane Cumminsová (2:38,45).
Míting mal inak vynikajúcu úroveň. Skvelý bol víťazný výkon Američana Dwighta Phillipsa v skoku do diaľky 838 cm (napriek protivetru 1,1 m/s) i 580 cm žrdkára Tima Lobingera z Nemecka, ktorý len ľahko zhodil jeden z pokusov o najlepší svetový výkon sezóny 593 cm. V šprintoch dominoval 34-ročný Frank Fredericks z Namíbie. Na stovke zabehol v ľahkom protivetre „len“ 10,19 s, ale na dvojnásobnej trati dosiahol nie každodenný výkon 20,15 s.
Ďalší už takmer veterán Colin Jackson z Walesu triumfoval v dobre obsadenom behu na 110 m prek. Štvornásobný majster Európy vyhral časom 13,38 s, keď zdolal vynikajúceho Lotyša Olijarsa (13,40) a olympijského víťaza zo Sydney Kubánca Garciu (13,49).
„Víťazstvo ma potešilo, na Linec mi ostanú navždy príjemné spomienky. Budúci rok prídem už len ako divák,“ lúčil sa britský svetový rekordér.
(tšef)