Väčšina ľudí sa dnes dožíva vyššieho veku ako kedysi. Priemerný vek sa neustále zvyšuje a ak sa nestane niečo nepredvídateľné, aj vy zrejme dosiahnete úctyhodný vek. To, v akom stave sa ho dožijete, závisí do veľkej miery od vás samých. Nikto predsa netúži dožiť sa deväťdesiatky, ak ho majú posledných tridsať rokov trápiť choroby a má byť odkázaný na druhých. S pomocou nových vedeckých poznatkov môžeme svoje biologické hodiny upraviť.
Čo môžeme pre to urobiť?
* Užívať acylpirín – muži nad štyridsiatkou a ženy nad päťdesiatkou by mali užívať jeden acylpyrín denne.
* Mať sex – odporúča sa mať sex aspoň tri razy týždenne.
* Denná konzumácia paradajok alebo paradajkového pretlaku pomáha u mužov predísť rakovine prostaty.
* Nefajčiť – jedna škatuľka cigariet denne uberá fajčiarom osem rokov života.
* Mať denne prísun vitamínov C a E. Opatrne však treba užívať kombinované preparáty s vysokými dávkami vitamínov – môžu spôsobiť presný opak.
* Športovať – na predĺženie života približne o šesť rokov stačí absolvovať trikrát týždenne intenzívny dvadsaťminútový tréning.
* Smiať sa – smiech znižuje napätie v celom organizme, pomáha pri komunikácii medzi ľuďmi a posilňuje imunitný systém, čím spomaľuje proces starnutia.
* Desať- až dvadsaťminútový pobyt na slnku denne a s ním spojená tvorba vitamínu D v pokožke pomôže predĺžiť život takmer o celý rok. Treba sa však dôsledne vyhýbať soláriám a chrániť sa pred nadmerným UV-žiarením.
* Uprednostňovať mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú napríklad v olivovom alebo avokádovom oleji.
* Pozitívne myslieť – o sile pozitívneho myslenia sa špekuluje už dlhšie, americkým vedcom sa však podarilo na konkrétnych príkladoch dokázať, že ľudia s optimistickou povahou, ktorí sa aj na vlastné starnutie pozerajú s patričným nadhľadom, žijú dlhšie ako ich mrzutí a zamračení rovesníci. Výskumníci z prestížnej Yalskej univerzity vychádzali z predpokladu, že ľudia, ktorí sa boja starnutia, tento proces vlastne urýchlia. Naopak, ľudia s pozitívnym prístupom si život predĺžia. Tím amerických psychológov zistil, že veční optimisti, ktorým neprekáža ani starnutie, žijú v priemere o 7,5 roka dlhšie ako ľudia, ktorým je ľúto za stratenou mladosťou. Tím doktorky Beccy Levyovej sa domnieva že pozitívny prístup k vlastnému veku má väčší vplyv na dĺžku života ako nízka hladina cholesterolu či normálny tlak. Vedci si svoju teóriu potvrdili na vzorke 660 dobrovoľníkov starších ako 50 rokov. (mo, tasr)