Penzisti, deti, ľudia na dovolenkách, požiarnici, vojaci, ukladali dva dni a dve noci vrecia na hrádze potoka Malina v záhoráckej obci Zohor. Hladina bežne asi polmetrového potoka stúpla do štvor-päťmetrovej výšky a k vyliatiu do dediny chýbalo veľmi málo.
Niektorí miestni už boli pripravení obec opustiť, veci mali zbalené, ale aj tak pomáhali na hrádzi. „V noci robilo hádam tisíc ľudí, možno viac. Všetci, čo boli doma a nebáli sa prísť na hrádzu, išli lopatovať, hádzať piesok do vriec. Dvanásťročné deti aspoň držali vrecia,“ povedal veliteľ dobrovoľného požiarneho zboru v Zohore.
„Vo štvrtok popoludní prišli za nami dievčatá, ukázali prsty. Oblepili sme im ich leukoplastom a išli robiť ďalej. V noci sa už nedalo ísť na hrádzu mechanizmami. Chlapi museli vláčiť vrecia na pleciach aj kilometer ďaleko. Prešli dva-trikrát a už padali, ale furt sa zdvíhali a išli s ďalším vrecom,“ opisovala záchranné práce starostka Ľubica Havranová.
Malina je malý potok, ale jeho hrádze sú pomerne vysoko, zhruba na úrovni striech prvých domov. Ak by sa voda preliala alebo hrádze pretrhli, zalialo by celý Zohor zhruba s tisíc domami. Dedina leží na rovine, najbližšie k hrádzi je kaplnka a hneď po nej by zaplavovalo rodinné domy. Množstvo z nich je čerstvo zrekonštruovaných alebo k nim práve pristavujú.
Potok ešte nikdy neohrozoval dedinu tak, ako od stredy večera. Rozvodnený Dunaj tlačil vodu späť do rieky Morava. Voda Moravy sa vzdula a rovnako aj jej prítoku Maliny. Ešte včera popoludní bola voda v potoku na niektorých miestach nad úrovňou hrádze a držali ju len vrecia.
Starostka hovorí, že na hrádze naukladali asi jedenásťtisíc vriec. Ďalších tritisíc naplnených vriec mali ešte pripravených. Piesok vysýpali na asfaltovú plochu pred požiarnou zbrojnicou, kde ho plnili a na traktoroch odvážali úzkou cestou k hrádzi.
Z ťažobne pri Plaveckom Štvrtku privážali spočiatku piesok na piatich autách. Stáli tam dlhé rady áut, lebo piesok sa vozil aj pre Devín, Devínsku Novú Ves a Bratislavu. Zohorčania zobrali aj svoje traktory, zapojili vlečky a do radu išli čakať všetci, ktorí mohli niečo doviezť. Množstvo dedinčanov si pobralo dovolenky, na hrádzi strávili dve noci. Zachraňovali aj miestni Rómovia.
„My sme už mali zbalené veci v aute a auto bolo otočené, aby sme mohli rýchle odísť. Keby sa niečo stalo, len skočíme do auta a ideme. Samozrejme, ak by sme stihli ujsť z hrádze, na ktorej sme boli aj v noci,“ hovorí predavačka z miestneho obchodu, ktorá má dom hneď pri potoku. Do obchodov chodili ľudia najmä po minerálky a malinovky. Na obecnom úrade mali pohotovosť dvadsaťštyri hodín denne. Pomáhali aj vojaci z Malaciek a Vajnor.
„Voda klesla asi o desať centimetrov,“ povedal včera na obed veliteľ požiarneho zboru. Zväčšovali sa však priesaky hrádze. Vojaci ich zanášali vrecami. Pridali sa prázdninujúce deti. „Vo štvrtok sme prišli domov o štvrtej ráno. Včera v noci som už nemohol ísť, nepustili ma na hrádzu,“ povedal asi sedemročný chlapec. Väčšie deti pracovali s dospelými, kým vládali. Aj včera popoludní sa dedinčania po príchode z práce išli najskôr k potoku pozrieť, ako vyzerá voda.
„Voda hrádzu už určite nepreleje, ale stále musíme zabezpečovať jej stabilitu,“ povedal zamestnanec povodia. Chodil popri potoku s vysielačkou. „Robím dvanásť rokov na povodí, takéto problémy sú na potoku prvýkrát.“