Denník planéty

Erupcie


Živelné pohromy na zemeguli:
9. augusta – 16. augusta 2002


Na japonskom neobývanom ostrove Tori-šima vybuchla sopka, ktorá bola posledných 63 rokov nečinná. Na tichomorskú oblohu asi 580 km južne od Tokia sa pri výbuchu vzniesol dym a popol. V roku 1902 postihla tento ostrov prudká erupcia, pri ktorej zahynulo všetkých 125 obyvateľov. Odvtedy je ostrov viac-menej neobývaný. Pár nových obyvateľov, ktorí tam prišli žiť, vyhnala už navždy explózia v roku 1939.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

o Na Papui-Novej Guinei je už druhý týždeň činná sopka Pago, ktorá zahalila okolie tromi až piatimi centimetrami hustého kyslého popola. Od začiatku erupcie evakuovali už najmenej osemtisíc obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Záplavy v Európe

Záplavové dažde postihli Európu od Belgicka až po Čierne more v Rusku. Mnohé veľké rieky, vrátane Dunaja, Vltavy a Labe, sa vyliali z brehov, a státisíce ľudí museli opustiť domovy. Výška škôd sa odhaduje na miliardy dolárov. Sú obavy, že po ústupe záplav sa začnú šíriť choroby.

Nigérijská púšť ohrozuje farmárov

Najmenej päťtisíc farmárov zo sto obcí nigérijského štátu Jobe bude musieť pravdepodobne opustiť svoje farmy, pretože sťahovavé piesočné duny začali zasahovať do poľnohospodárskych oblastí. Obyvatelia troch obcí už museli kvôli postupujúcim dunám opustiť svoje domovy. Podľa nigérijskej tlačovej agentúry pred desiatimi rokmi nachádzali ľudia zdroje vody už jeden a pol metra pod zemou, kým teraz musia kopať až do hĺbky deväť metrov. Nigérijské ministerstvo životného prostredia farmárom v postihnutých oblastiach odporúča, aby si hľadali iné možnosti živobytia.

SkryťVypnúť reklamu

Piesočné búrky v Iráne

V juhovýchodnej provincii Iránu Sistan-Baluchestan museli hospitalizovať najmenej ľudí, ktorí utrpeli zranenia pri smrštiach vyvolávajúcich prudkú piesočnú búrku. Podľa oficiálnej tlačovej agentúry IRNA ďalších sto miestnych obyvateľov malo dýchacie ťažkosti. V okolí mesta Zabol to bola už druhá piesočná búrka za posledné dva týždne. Pri silnom vetre s rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu sa vytvorili piesočné duny, ktoré zablokovali viac ako sto ciest. Boli to vraj búrky, ktoré nie sú v tejto oblasti obvyklé.

Smrteľná chrípka na Madagaskare

Počet obetí chrípky na Madagaskare sa za posledné dva mesiace zvýšil na vyše päťtisíc. Najmenej 440 ľudí, najmä v chudobných vidieckych oblastiach provincie Fianarantsoa, zomrelo po nákaze smrteľnými kmeňmi chrípky typu A a B. Epidémia postihla štát, ktorý trpí nielen dlhodobou politickou krízou, ale aj následkami prudkej tropickej búrky začiatkom roka.

SkryťVypnúť reklamu

Tropické cyklóny

Nad otvorenými vodami Tichého oceánu, ďaleko na východ od ostrova Guam, sa vytvoril tajfún Fanfone.

o Prudká búrka s vetrom s rýchlosťou až 215 kilometrov za hodinu ohrozila minulý týždeň malý ostrov Iwo Jima ležiaci asi 1000 km južne od Tokia. Očakáva sa, že o niekoľko dní by mohla postihnúť aj pobrežie hlavného japonského ostrova Honšú.

Zemetrasenia

Zemetrasenie o sile 5,3 stupňa Richterovej stupnice, ktoré postihlo minulý piatok čínsku provinciu Sečuan, zničilo domy, zatarasilo cesty a vynútilo si evakuácie stoviek ľudí. Otrasy postihli aj odľahlú tibetskú prefektúru Ganzi.

o Zemetrasenie o sile 5,1 stupňa Richterovej stupnice postihlo severoetiópske mesto Adigrat. Bol pri ňom zničený jeden dom.

o Pohyby Zeme pocítili aj na Jamajke, v severovýchodnom Japonsku, Taiwane a pozdĺž afgánsko-pakistanských hraníc.

SkryťVypnúť reklamu

Záhadná guľa

Obyvatelia od juhozápadného Nepálu až po indický štát Uttar-Pradéš sa na úradoch sťažovali na záhadnú ohnivú guľu padajúcu z nočnej oblohy, ktorá vraj spôsobuje mimoriadne horúčavy. Guľa vyžarujúca červené a modré svetlá údajne niektorých ľudí silno popáli, iných zabije. Podľa obyvateľov mesta Nepalgunj sa neidentifikovaný predmet zameriava na ľudí, ktorí spia kvôli horúčavám na terasách a strechách. Lekári tvrdia, že ide o masovú hystériu, príčinu popálenín však nevysvetlili. V indickom meste Sitapur sa zhromaždil dav 10-tisíc ľudí, ktorý sa dožadoval sa, aby úrady chytili záhadných útočníkov. „Ľudia blokujú cesty a napádajú policajtov za nečinnosť pri každom úmrtí alebo zranení,“ povedal policajný sudca Abhijat.

Autor: STEVE NEWMAN, The Los Angeles Times Syndicate

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu